Poláků na mších ubylo, chodí 'jen' 37 procent lidí. Pomůže zákaz nedělního prodeje, věří církev

Polské kostely o nedělích nezejí prázdnotou, věřících do nich ale chodí čím dál méně. Vyplývá to z nových dat Statistického institutu katolické církve (ISKK). V roce 2016, kdy Poláci slavili 1050 let od přijetí křtu, docházelo na nedělní bohoslužby 36,7 % věřících. Oproti roku 2015 to znamená pokles o 3,1 procentního bodu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věřící v kostele v Lodži (ilustrační foto) | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

Čísla za rok 2016 potvrzují dlouhodobý trend úbytku věřících v kostelech - ještě v 80. letech na mši pravidelně chodilo téměř 50 % lidí.

Znovu pokřesťanštit Evropu, sní nový polský premiér. Evropská unie podle něj potřebuje nové myšlenky

Číst článek

V roce 2011 už to bylo 40 % a o dva roky později číslo poprvé spadlo pod 40 %. Institut sbírá data z 10 000 farností podle stejné metody už 36 let.

„Ty změny vnímáme s pokorou. Poláci čím dál tím častěji odmítají nadpřirozený řád v jejich životech,“ komentoval úbytek věřících v kostelech podle deníku Rzeczpospolita kněz a ředitel ISKK Wojciech Sadłoń.

V roce 2014 se podle dat Polského statistického úřadu deklarovalo jako věřící téměř 95 % Poláků.

Podle katovického arcibiskupa Wiktora Skworce si polští biskupové krizi víry uvědomují. „Začal nový pastorační program, jehož cílem má být znovuobjevení osoby Ducha svatého u věřících,“ řekl Skworca.

Neděle bez nakupování církvi pomůžou?

Podle arcibiskupa může k „probuzení náboženského uvědomění“ Poláků pomoci také zákonné omezení prodeje v neděli. „Nejde o to, aby se kostely zaplnily ihned po zavedení těch omezení, ale doufám, že u mnoha lidí se s tím spojí reflexe týkající se svatého dne a něco se v nich probudí,“ uzavírá Skworca.

Kříž na Náměstí Piłsudského ve Varšavě (ilustrační foto) | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

Omezení prodeje v neděli chválil loni v prosinci polský Parlament. Změny prosazovali zákonodárci vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS).

Zákaz se zavede postupně: od března 2018 bude možné nakupovat první a poslední neděli v měsíci, v roce 2019 pak jen jednu neděli v měsíci a v roce 2020 se zákaz bude vztahovat už na všechny neděle v roce, kromě sedmi.

Platit ale bude spousta výjimek, neplatí pro pekárny, květinářství, zmrzlinářství nebo cukrárny. Otevřené také zůstanou menší obchody na nádražích a letištích. Zákaz také neplatí pro prodej na internetu

Z průzkumu agentury TNS Polska z roku 2017 vyplývá, že až 74 % Poláků nakupuje méně či více často v neděli. Zákaz tak donutí změnit chování až 28 milionům lidí, píše portál onet.pl.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme