Výměna v polské vládě. Odchází i ministr životního prostředí, který jednal s Českem o Turówu

V polské vládě končí ministr životního prostředí Michal Kurtyka, který byl jedním z polských představitelů, kteří s Českem vedli jednání ve sporu ohledně hnědouhelného dolu Turów. Odpoledne jeho nástupkyni Annu Moskwovou i několik dalších nových členů kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého jmenoval prezident Andrzej Duda.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki | Foto: Attila Husejnow/SOPA Images/Sipa USA | Zdroj: Reuters

O tom, že se blíží konec Kurtykova působení v čele ministerstva životního prostředí, psala média už v létě. Důvodem jeho odchodu jsou podle serveru onet.pl chyby, které dovedly Polsko ke konfliktu s Českem kvůli prodloužení a rozšíření těžby uhlí v Turówě, ležícím v polsko-česko-německém trojmezí.

Kurtyka uvedl, že z čela úřadu odchází z rodinných důvodů.

‚Ruce pryč od Turówa.‘ Před českou ambasádou v Lucembursku protestovali polští odboráři

Číst článek

Soud Evropské unie v květnu předběžně nařídil pozastavit těžbu v dole Turów do rozhodnutí o stížnosti České republiky, která se na soud obrátila kvůli tomu, že provoz dolu mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v obcích v Libereckém kraji.

Polská vláda těžbu odmítá přerušit, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země. Nařízení unijního Soudního dvora ignoruje, za což soud polské vládě vyměřil pokutu. Varšava pokutu neplatí.

Kurtyka v roce 2018 předsedal světové konferenci o klimatu COP24, která se tehdy konala v Katovicích.

Kurtyku v ministerské funkci nahradila Anna Moskwová, která do loňska působila několik let na ministerstvu pro moře a vnitrozemskou lodní dopravu. Doposud byla členkou představenstva firmy, která v Baltském moři staví větrnou farmu.

Výměna v resortu zemědělství

V čele resortu zemědělství v úterý skončil Grzegorz Puda, podle médií kvůli tomu, že si za něco přes rok v úřadu nedokázal vybudovat respekt u zemědělců.

Polsko začne pokutu za Turów platit až po výzvě Bruselu. Situaci podle Varšavy komplikují české volby

Číst článek

Ti ho kritizují za nízké výkupní ceny masa nebo za to, že vláda nenašla účinné prostředky v boji proti ptačí chřipce a africkému moru prasat.

Puda si nedokázal poradit ani s vlivným hnutím AgroUnia, které tvrdí, že bojuje o budoucnost polského venkova a o přežití polského zemědělství a potravinářství a organizuje protivládní protesty.

Novým ministrem zemědělství a zároveň vicepremiérem se stal Henryk Kowalczyk, který už během vlády národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) působil na různých vládních postech.

Právo a spravedlnost je u moci od roku 2015. Řádné parlamentní volby se v Polsku budou konat v roce 2023.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme