Stejně jako Česko nebo Maďarsko. Polská vláda odmítla migrační pakt, může prý způsobit potíže

Polsko podobně jako Česko, Rakousko nebo Maďarsko nepodpoří globální pakt OSN o migraci. V úterý to v oficiálním prohlášení uvedla polská vláda. Varšava podle ní nedostala dostatečně silné garance ohledně práva moci samostatně rozhodovat, koho Polsko na své území přijme.

Varšava (Aktualizováno: 16:51 20. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Mateusz Morawiecki s ministry na jednání polského kabinetu

Premiér Mateusz Morawiecki s ministry na jednání polského kabinetu | Foto: Kancelaria Premiera | Zdroj: Flickr.com | CC0 1.0,©

„Nemyslíme si, že to (pakt) je dobré řešení. Není způsobem, jak zmírnit migrační krizi, právě naopak,“ řekl v úterý v Polském rozhlase polský ministr vnitra Mariusz Błaszczak, podle něhož by pakt migrační krizi a její dopady jen zesílil.

Pakt OSN o migraci vznikal rok a půl, česká vláda ho chce odmítnout. Co to bude znamenat?

Číst článek

Globální pakt o migraci má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Polské vládě se nelíbí třeba ty formulace návrhu paktu, které se týkají rozlišování mezi migranty legálními a nelegálními. Prý mohou způsobit značné obtíže při interpretaci a uplatňování paktu.

Nezávazná dohoda schválená v červenci všemi zeměmi OSN kromě Spojených států má být přijata na prosincové ministerské schůzce v marockém městě Marrákeš.

Vlády Maďarska a Rakouska už v červenci, respektive na konci října oznámily, že se v Marrákeši k dohodě nepřipojí. Následně odmítla účast na paktu i česká vláda. Staví se proti němu také třeba Bulharsko a Austrálie.

Lajčák hrozí rezignací

Na Slovensku v úterý tamní ministr zahraničí Miroslav Lajčák pohrozil demisí, pokud parlament pakt OSN o migraci odmítne. Lajčák na rozdíl od představitelů vládních a opozičních stran přijetí dohody podporuje.

„Pokud by byla vůle poslanců Národní rady, že se chce Slovensko izolovat, být součástí problémů a nechat řešení na jiných, tak to nemohu prosazovat,“ řekl Lajčák. Tento spor uvnitř slovenské vlády znepokojil prezidenta Andreje Kisku.

Připomněl, že pakt neukládá Slovensku žádné povinnosti ohledně přijímání migrantů, a dal najevo, že ho mrzí, že problematika migrace svádí mnoho politiků k populistickým vyjádřením.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme