Polská pobídka Američanům. Za vojenskou přítomnost nabízí desítky miliard

Polsko nabídlo až dvě miliardy dolarů (téměř 44 miliard Kč) jako příspěvek k trvalému rozmístění amerických vojáků z tankové divize na svém území. Uvedl to liberální server Onet.pl s odvoláním na dokumenty z polského ministerstva obrany, které vypracovali spolupracovníci předchozího ministra obrany Antoniho Macierewicze ze strany Právo a spravedlnost. Američtí vojáci by podle Varšavy měli být protiváhou k rostoucímu ohrožení ze strany Ruska.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci při cvičení v Polsku, v pozadí americký raketový systém Patriot | Foto: Franciszek Mazur | Zdroj: Reuters

Dokument podle serveru obsahuje i mapy s citlivými údaji o rozmístění budoucích základen, jakož i škol či nemocnic. Podle ministerstva byl již rozeslán americké vládě, Kongresu a předním analytickým střediskům, například Atlantic Council.

V Polsku zadrželi pětici Rusů. Šířením dezinformací měli rozdmýchat nepřátelství mezi Polskem a Ukrajinou

Číst článek

Zveřejnění polského vyjednávacího postoje podle serveru vyvolalo ve vládě premiéra Mateusze Morawieckého kritiku, materiál prý nebyl konzultován ani s ministerstvem zahraničí, ani s prezidentskou kanceláří.

„Je to vážná chyba, navíc učiněná těsně před důležitým rozhodováním o trvalé přítomnosti amerických jednotek v Polsku. Nechci ani uvažovat o tom, jaký záměr měli jeho autoři,“ cituje server nejmenovaného vládního úředníka.

Ministerstvo obrany napsalo, že úsilí o zintenzivnění vojenské spolupráce s USA je pevnou součástí politiky současné vlády. 

O trvalou přítomnost amerických sil v Polsku usilují místní politici už dlouho. Až dosud ale žádné podrobnosti z jednání neunikly na veřejnost.

Investice do infrastruktury

„Polsko se zavázalo přispět částkou 1,5 až dvě miliardy dolarů na pokrytí nákladů a usnadnění pobytu jedné americké tankové jednotky či odpovídajících sil v Polsku,“ citoval server z dokumentu.

Tyto prostředky by se daly použít na stavbu a opravy infrastruktury, která by sloužila jak americkým vojákům, tak místním obcím. Ty by k tomuto účelu prý mohly použít i prostředky z Evropské unie.

Debata o Marxovi jako ‚protinárodní činnost‘? Polští policisté kontrolovali vědeckou konferenci

Číst článek

„Je to výraz bezradnosti nynějších šéfů ministerstva obrany. Tento typ diplomacie a zveřejňování informací, které by neměly být veřejné, zeslabují vyjednávací stanovisko naší země,“ prohlásil opoziční poslanec Tomasz Siemoniak, který býval i ministrem obrany.

Připustil, že i dříve Poláci v jednáních s Američany ujišťovali o připravenosti nést část nákladů spjatých s pobytem spojeneckých vojsk, ale vyjednávalo se na vládní úrovni a detaily znala jen hrstka lidí.

„Neplatí se vojákům, ale stavějí se základny, kasárna. Přítomnost amerických vojáků zvyšuje naši bezpečnost, a proto bychom měli nést s tím související náklady. Zveřejněný dokument ale vytváří špatný dojem, že si Polsko chce americkou přítomnost koupit,“ řekl.

V Polsku a Pobaltí již působí vojáci z USA a dalších zemí NATO, tyto jednotky vyslané k posílení východního křídla NATO však nejsou rozmístěny nastálo, nýbrž se střídají na základě rotace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme