Skutečným vládcem Polska je Kaczyński, potřebuje jen prezidenta Propisku, říká diplomat Janyška

Skutečným vládcem Polska je Jarosław Kaczyński, říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus bývalý český velvyslanec ve Varšavě Petr Janyška. A podle něj potřebuje od staronového prezidenta Andrzeje Dudy podpisy pod zákony. Duda vyhrál prezidentské volby, ve ktěrých získal 51,21 procenta hlasů. Porazil tak Rafała Trzaskowského z Občanské platformy.

Interview Plus Praha/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polské prezidentské volby vyhrál Andrzej Duda | Foto: Czarek Sokolowski | Zdroj: ČTK/AP

„Mám pocit, že tyto volby nebyly o těchto dvou kandidátech, ale o třetím muži v pozadí – a tím je Jarosław Kaczyński, předseda vládní strany PiS. Byly o tom, jestli bude pokračovat kurz, který nastolil před pěti lety,“ míní bývalý český velvyslanec ve Varšavě Petr Janyška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se po prezidentských volbách změní Polsko? Poslechněte si celý rozhovor

Kaczyński prý rozhoduje o všem, co se v Polsku děje: „Je tím skutečným vládcem země. On rozhoduje o tom, kdo bude a nebude ve vládě, kdo bude ředitelem televize nebo rozhlasu. On rozhoduje o jmenování šéfů státních a polostátních podniků. Ale nemá žádnou ústavní funkci, a tedy ani žádnou odpovědnost,“ podotýká diplomat.

Janyška se domnívá, že v případě vítězství Trzaskowského by se Kaczyńskému zhroutila jeho strategie, protože by neměl sílu přehlasovat prezidentova veta. Dudu potřebuje k tomu, aby – stejně jako dosud – podepisoval jím prosazované zákony.

„Mezi lidmi se mu říká propiska, protože Kaczyńskému podepisoval všechny zákony. Ty se v Polsku často přijímají ze dne na den bez rozpravy nebo meziresortního řízeno. Někdy se také schvalují ve 3 hodiny ráno, to je taková Kaczyńského metoda,“ dodává s tím, že podle mínění některých ústavních právníků Duda podepsal i neústavní zákony, za což by v budoucnu mohl být i souzen.

Polák srdcem i duší?

Uplynulých pět let Kaczyńského vlády podle Janyšky rozdělilo Polsko – a propast se stále prohlubuje:

„Z českých médií mám dojem, že obě strany dělají víceméně to samé. To tak není. Tábor PiS prohlubuje tu propast a vytváří dojem, že je jen jeden model dobrého Poláka a polských hodnot – těmi myslí něco velmi konzervativního a katolického,“ vysvětluje.

Polským prezidentem zůstává Andrzej Duda. Volby vyhrál s 51 procenty hlasů, hlásí komise

Číst článek

Ten, kdo se do tohoto modelu nevejde, je prý pak označován za nepřítele, škůdce nebo zrádce. „Kaczyński o Trzaskowském v kampani řekl, že nemá polské srdce a polskou duši. Nevím, co si pod tím představit, ale tyto argumenty hodně fungovaly,“ doplňuje Janyška.

Kaczyńskému přiznává, že je velmi dobrým stratégem, který žije jen politikou: „Žije sám, nikdy neměl manželku, partnerku ani partnera, nezná jazyky, do ciziny nejezdí a jeho život se odehrává mezi jeho bydlištěm a sídlem vládní strany,“ popisuje.

Někdejší polský premiér z let 2006 až 2007 prý zneužívá frustrace lidí, kterým se v uplynulých 30 letech nevedlo příliš dobře. „Dudu volili lidé s velmi nízkým vzděláním, starší lidé a obyvatelé vesnic a menších měst. A především pak východ Polska. Trzaskowského volila větší města a vzdělaní lidé, kteří se nebojí moderního života a Evropy,“ uzavírá Janyška.

Jak se za posledních 30 let proměnilo Polsko? Poslechněte si celé Interview Plus ze záznamu.

Jan Burda, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme