Víc míst, doprava zdarma i omezení pro zahraničí. Polská vláda chce změnit volební zákon
V příštích parlamentních volbách by se v Polsku mohlo otevřít o tisíce volebních místností víc. Počítají s tím změny ve volebním zákoně, které už prošly hlasováním v Sejmu. Úpravy navrhla vládnoucí strana Právo a spravedlnost. Rozšíření počtu míst určených k hlasování by mohlo zmobilizovat až půl milionu nových voličů.
Při posledních volbách v roce 2020 se v Polsku otevřelo asi 27,5 tisíce volebních místností. Podle Národní výzkumné skupiny odpovídá 500 tisíc možných nově mobilizovaných hlasů vytvoření sedmi až osmi tisíc nových volebních místností. Vznikly by hlavně mimo velká města.
Zeman se setkal s polským prezidentem Dudou. Ujistil ho, že Česko by své závazky v NATO dodrželo
Číst článek
Předseda vládní strany Právo a spravedlnost, která změny v Sejmu předložila, Jaroslaw Kaczyński při svém turné po Polsku řekl, že volební místnosti jsou pro mnohé voliče daleko.
Mohly by vznikat i ve vesnicích, kde je 200 a více obyvatel. Dosud mohla okrsková volební komise vzniknout v místě, kde žije 500 až 4000 lidí.
Změny ve volebním řádu se týkají také městské hromadné dopravy, kdy by pořadatel voleb musel dvakrát denně v den voleb zajistit z obtížněji dostupných míst bezplatnou dopravu k volební místnosti.
K úpravám by mělo dojít také při volbě v zahraničí. Dosud platilo, že voliči se k ní museli přihlásit na příslušný zastupitelský úřad nejpozději tři dny před volbami. Zápis prováděl konzul na základě žádosti podané ústně, telefonicky, písemně nebo elektronicky.
Babiš uvedl, že by neposlal vojáky na pomoc v případě napadení Polska. Po debatě výrok na sítích korigoval
Číst článek
Podle změny by se volič musel k volbě hlásit nejpozději pět dní předem. Žádost zároveň musí být podaná v pevné písemné podobě s vlastnoručním podpisem, na e-mail konzula nebo elektronickou formou přes službu ministerstva zahraničí.
Vliv na výsledky hlasování
Změna volebního řádu už nepočítá s korespondenčním hlasováním, které Polsko zavedlo v roce 2020, což může znamenat problém pro část polské diaspory - může to snížit volební účast Poláků žijících v zahraničí.
Podle deníku Rzeczpospolita by tím mohla opozice přijít o jeden mandát ve prospěch Práva a spravedlnosti. Hlasy ze zahraničí se v Polsku přičítají k volebnímu okrsku 19.
Německo se rozhodlo poslat Ukrajině tanky Leopard 2. Povolení získalo i Polsko, tvrdí Spiegel
Číst článek
Poláci v zahraničí většinou volí opozici. Například v roce 2020 při volbě prezidenta v zahraničí v druhém kole zvítězil oponent Andrzeje Dudy varšavský starosta Rafal Trzaskowski z opoziční Občanské platformy.
Do druhého kola prezidentských voleb bylo tehdy v zahraničí zapsáno na 500 tisíc voličů. Nově vytvořené volební místnosti na venkově by tento počet hlasů mohly dorovnat.
Polská diaspora se podle deníku Rzeczpospolita chystá vyvinout tlak na senátory. Právě do Senátu návrh momentálně směřuje. Pokud bude přijat, diaspora plánuje zasáhnout u prezidenta Andrzeje Dudy, který může návrh změn podepsat nebo vetovat.