Nejasný vítěz v Polsku. Podle odhadů vyhrálo Právo a spravedlnost v regionech, opozice bere největší města

Podle odhadů výsledků vede po nedělních místních a regionálních volbách v Polsku vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) se 32,3 procenty. Liberální opozice má v regionálních zastupitelstvech nakročeno k zisku 24,7 procenta a její kandidát Rafał Trzaskowski zřejmě již v prvním kole vítězí v souboji o post primátora Varšavy se ziskem 54,1 procenta. Údaje získané při odchodu voličů z volebních místností zveřejnila agentura Ipsos.

Aktualizováno Varšava (Aktualizováno: 23:10 21. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński (vlevo) a premiér Mateusz Morawiecki regagují na odhady výsledků voleb. | Foto: Agencja Gazeta/Slawomir Kaminski | Zdroj: Reuters

Poláci v neděli volili své zastupitele, starosty a primátory v ovzduší napětí mezi vládnoucími konzervativci a centristickou opozicí. Eurokritickou formaci PiS, jejíž vláda je ve sporu s Evropskou komisí zejména kvůli reformě soudnictví, podle agentury Reuters zřejmě výsledky hlasování značně povzbudí. V minulých regionálních volbách dostala necelých 27 procent hlasů.

Začátek konce Kaczyńského, anebo opozice? Poláci po třech letech volí, vybírají zastupitele a starosty

Číst článek

Předseda PiS Jarosław Kaczyński a premiér Mateusz Morawiecki zveřejněné odhady výsledků uvítali. Podle Kaczyńského jsou dobrým východiskem pro celostátní volby v příštím roce.

„Vyhráli jsme, a to je dobré znamení do budoucna, zvláště pro parlamentní volby,“ řekl Kaczyński ve volebním štábu strany těsně po zveřejnění exit polls.

Bitvu o metropoli vyhrála opozice

Volební účast byla podle odhadů na polské poměry vysoká: 51,3 procenta. V místech, kde se v neděli nerozhodne o nových starostech a primátorech, čeká voliče druhé kolo hlasování 4. listopadu.

V tvrdém souboji o Varšavu slaví triumf podle prvních odhadů opozice, která vládu v metropoli obhajovala. Prosadil se tam Rafał Trzaskowski, kandidát Občanské platformy, která spolu s formací Moderní tvoří koalici středových opozičních stran. Se ziskem 54,1 procenta překvapivě už v prvním kole poráží svého rivala z PiS Patryka Jakého.

Občanská platforma ale zaznamenala úspěch i při volbě primátora Lodži a Poznani, kde její kandidáti podle odhadů uspěli už v prvním kole. V řadě dalších velkých měst pak postupují do druhého kola z prvních pozicí.

V regionech mohou vzniknout koalice proti PiS

Strana PiS se dostala k ústřední moci v roce 2015, od té doby vládne s pohodlnou většinou na celonárodní úrovni. Vynesly ji tam sliby sociálních reforem, sociálního konzervatismu, zvýšení přídavků pro rodiny s dětmi a posílení úlohy státu v ekonomice. PiS zůstává široce populární, navzdory domácím i zahraničním obviněním z posunu k autoritářské vládě.

Odposlechy z varšavských restaurací. Morawieckého ohrožují pět let staré nahrávky, nervózní je i opozice

Číst článek

Hodnocení odhadů polských voleb se liší. Někteří komentátoři odhadují, že by Kaczyńského strana mohla po svém nedělním volebním posílení převzít vládu v dalších vojvodstvích a tím posílit svou moc i na lokální úrovni. Dosud totiž měli vládní konzervativci absolutní většinu pouze v jediném ze 16 regionálních parlamentů.

Záleží ale na oficiálních výsledcích voleb, které budou podle informací Státní volební komise známy nejdříve v úterý večer. Ve většině krajských zastupitelstvech může být opozice schopna složit koalice proti PiS.

V regionálních volbách totiž výrazně uspěla agrární Polská lidová strana, která s Občanskou platformou tvoří v některých regionech koalice nyní a vláda s ní v koalici na celostátní úrovni v letech 2007-2015.

Překvapivý je neúspěch levicových stran, kterým průzkumy přisuzovaly vyšší zisky.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme