Sčítání hlasů v Polsku se blíží ke konci. V druhém kole prezidentské volby se střetnou Duda a Trzaskowski

Podle předběžných výsledků zvítězila v v prvním kole polských prezidentských voleb dosavadní hlava státu Andrzej Duda. Na úplnou většinu však nedosáhl, získal okolo 45 procent hlasů. Jeho hlavní vyzyvatel, starosta Varšavy Rafal Trzaskowski má zatím 29 procent hlasů. Sečteno je přibližně 87 procent okrsků. Státní volební komise uvedla, že konečné oficiální výsledky oznámí do středečního večera.

Varšava (Aktualizováno: 7:50 29. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězem prvního kola prezidentské volby se stal Andrzej Duda | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Kandidáti stran Právo a spravedlnost a Občanská platforma byli favorité pro postup do druhého kola prezidentské volby – ta se uskuteční 12. července. Podle průzkumu společnosti Kantar jsou jejich šance vyrovnané – Dudu chce ve finální volbě podpořit přes 45 procent voličů, Trzaskowského necelých 45 procent. Rozhodne tak 10 procent voličů, kteří jsou v této chvíli nerozhodnutí.

S rouškou a vlastní propiskou. Poláci volili prezidenta za přísných hygienických podmínek.

Číst článek

Politologové se shodují, že varšavský starosta Trzaskowski má oproti Dudovi větší pole působnosti. Kromě jeho liberálních příznivců může oslovit voliče z obou stran politického spektra či Poláky, kteří patří k Dudovým odpůrcům. Dosavadní hlava státu naopak může získat hlasy krajně pravicových kandidátů – dá se tak očekávat, že mezi hlavní témata další části kampaně mohou patřit pojmy jako bezpečnost, vlastenectví nebo tradiční hodnoty.

Duda již v neděli po zveřejnění prvních odhadů označil své vítězství za „naprosto rozhodné“. Nicméně podle agentury PAP také připustil, že Trzaskowski má v souboji s ním ve druhém kole dobrou šanci. O tom je přesvědčen i sám Trzaskowski. „S podporou, jako byla tato, můžeme jít a bojovat o Polsko,“ prohlásil.

Volby se konají uprostřed hlubokých kulturních a politických rozporů. Konzervativec Duda vedl v převážně katolickém Polsku kampaň zaměřenou na obranu tradičních hodnot. Sliboval zvýšit životní úroveň na tu, jakou mají v západní Evropě, postavil se proti uzavírání sňatků homosexuálů i proti adopcím dětí lidmi stejného pohlaví.

Varšavský starosta Trzaskowski v kampani slíbil zachovat populární sociální programy vládní strany Právo a spravedlnost a obnovit dodržování ústavních norem.

Martin Dorazín, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme