Polsko volí novou vládu. Touha po změně dává šance na vítězství opozici

Všechny průzkumy před dnešními polskými parlamentními volbami předpovídaly vítězství konzervativní strany Právo a spravedlnost a její kandidátky na premiérku Beaty Szydlové. Mnoho Poláků si hlavně přeje změnu současné politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beata Szydlová, kandidátka opoziční strany Právo a spravedlnost v nadcházejících parlamentních volbách | Zdroj: Reuters

„Změna je vždycky potřeba. Nic nefunguje tak, aby to nebylo potřeba čas od času změnit, a platí to i o vládě. Otázkou je, jakým směrem má ta změna vést, ale to už je na delší diskuzi,“ myslí si mladá Varšavanka Katarzyna.

Také podle Anety, úřednice ve středním věku z dolnoslezské Lehnice, by se Polsko mělo změnit. „Mělo by vypadat víc jako západní země než třeba jako Maďarsko. Mělo by být otevřenější a demokratičtější,“ domnívá se Aneta, ale příliš v takovou změnu nevěří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anketa Víta Pohanky mezi polskými voliči ve Varšavě

Také bankovní úředník z Varšavy Mariusz chce obměnu vládnoucí garnitury. „Poláci jsou dosavadní vládou unavení. Chystá se změna, protože ji většina z nás očekává a touží po ní,“ říká Mariusz, otec dvou dětí.

Polsko se za poslední desetiletí měnilo a pořád mění k lepšímu. Staví nové dálnice, modernizuje železnice, města i vesnice, a to vše z velké části za evropské dotace.

Polská ekonomika rostla výrazně rychleji než třeba v Česku, statisticky stoupala životní úroveň. Ale velká část Poláků to nepocítila. Jsou nespokojení a chtějí novou, rychlejší změnu. Často ale nevědí, jak konkrétně by měla vypadat.

První odhady volebních výsledků budou známy po 21. hodině, až se zavřou volební místnosti.

Vít Pohanka, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme