Spory o pochody nacionalistů v Polsku nekončí. Soudy zrušily zákazy ve Varšavě a Vratislavi

Soudy ve Varšavě a Vratislavi ve čtvrtek zrušily rozhodnutí místních primátorů zakázat nedělní pochod nacionalistů. Oznámila to polská média. Vratislavský primátor Rafal Dutkiewicz i varšavská primátorka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová se mohou proti verdiktu odvolat.

Vratislav (Aktualizováno: 0:01 9. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polskou Varšavou loni prošel pochod nacionalistů, na který podle policie přišlo 60 tisíc lidí | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Polsko bude v neděli slavit 100 let od opětovného získání nezávislosti. Ulicemi Vratislavi má při této příležitosti projít pochod, který organizuje Piotr Rybak, odsouzený svého času za spálení loutky Žida, a bývalého kněze Jacka Miendlara, známého antisemitskými výroky, poznamenala televize TVN 24 na svém webu.

‚Židé ven z Polska,‘ znělo loni na pochodů nacionalistů ve Varšavě | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Očekává se účast až 10 tisíc lidí, organizátoři slibovali, že pochod uspořádají i přes případný zákaz. „Žádný nepřítel Poláků nám nebude diktovat! Na vratislavském pochodu není místo pro politicky korektní blekotání," napsal Miendlar na twitteru.

Vratislavská radnice již v předstihu slibovala, že se proti verdiktu soudu, který zrušil její zákaz, odvolá. Chce také pochod pečlivě sledovat, aby jej v případě sebemenšího porušení zákona okamžitě zrušila.

Loni účastníci pochodu nesli transparenty typu „Smrt nepřátelům vlasti" a poprali se s účastníky protidemonstrace, kteří nesli transparenty „Fašismus neprojde" a „Tady jsou hranice slušnosti".

Primátor zákaz zdůvodnil obavami ze spáchání trestných činů a přestupků během pochodu. Námitky ale vznesl i úřední ombudsman. Podle něj nelze zakázat veřejné shromáždění jen z obavy ohledně průběhu akce. Svoboda shromažďování musí být chráněná, jak vyplývá i z verdiktů Evropského soudu pro lidská práva, argumentoval.

Pochod zakázali i ve Varšavě

Pochod nacionalistů ve středu zakázala i varšavská primátorka, hlavně s odvoláním na bezpečnost občanů, vzhledem k řádění nacionalistů v uplynulých letech a i vzhledem k tomu, že řada policistů - místy podle agentury AP až 60 procent stavu - momentálně čerpá nemocenskou na protest proti nízkým platům.

Zákaz ale také ve čtvrtek zrušil varšavský soud, který argumentoval tím, že svobodu shromažďování, tak důležitou pro demokracii, chrání ústava. Organizátoři pochodu verdikt uvítali jako své vítězství, právník radnice slíbil odvolání, přestože rozhodování soudu označil za bezpředmětné.

‚Židé ven z Polska,‘ znělo loni na pochodů nacionalistů. Varšava ho letos zakázala

Číst článek

Mezitím se totiž prezident Andrzej Duda a premiér Mateusz Morawiecki dohodli, že v neděli uspořádá pochod hlavním městem vláda jako součást oslav státního svátku - a tento pochod se má ubírat stejnou trasou ve stejné době, jakou si původně vybrali nacionalisté.

Zúčastnit se jej má i předseda vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński a řada dalších činitelů.

Podle ministerstva obrany se zajištěním bezpečnosti během oslav nezávislosti vypomohou ve Varšavě vojáci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme