‚Překážka v podnikání.‘ Drogový boss si měl objednat vraždu polského ministra spravedlnosti

Polský obchodník se syntetickými drogami, který se v současnosti skrývá, si údajně objednal vraždu ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra. Informuje o tom list Rzeczpospolita. Považoval ho za překážku ve svém nelegálním podnikání. Případ vyšetřuje oddělení pro organizovaný zločin a korupci prokuratury ve Vratislavi, které požádalo soud o vydání evropského zatykače na obchodníka drogami Jana Krzysztofa S.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská policie (ilustrační foto) | Foto: Jędrzej Nowicki | Zdroj: Reuters

„Vedeme vyšetřování týkající se navádění k vraždě ministra spravedlnosti,“ potvrdil listu Rzeczpospolita Robert Tomankiewicz z dolnoslezské prokuratury. Více informací k případu odmítl zveřejnit.

Jan Krzysztof S. byl kvůli obchodu se syntetickými drogami zatčen loni v Nizozemsku, byl ale propuštěn a pak zmizel.

Věc prý vyšla najevo náhodou poté, co varšavská policie loni v červnu rozbila organizovaný gang obchodující se syntetickými drogami, v němž působil i Jan S. On zatčení unikl, protože už tehdy zřejmě byl v Nizozemsku, kde chtěl zřídit výrobnu syntetických látek.

Nabídka ‚chemikovi‘

V rukou policie ale skončil „chemik“ skupiny, který jí vypověděl, že Jan S. mu za vraždu ministra Ziobry nabídl 100 000 zlotých (602 700 korun) – nejdříve zálohu a pak zbytek sumy. Drogový boss chtěl údajně skoncovat s Ziobrem kvůli tomu, že ten slíbil, že zostří protidrogové zákony tak, aby justice k obchodníkům s novými syntetickými drogami přistupovala stejně jako k dealerům „tradičních“ omamných látek.

Slovenský exministr a bývalý šéf Markízy Pavol Rusko odmítl u soudu obžalobu z objednání vraždy

Číst článek

„Chemik“ skupiny zakázku na vraždu Ziobra dostal prý díky svým znalostem látek, které se dají použít k výrobě výbušnin nebo mohou člověka zabít. Jan S. mu na podzim 2018 dal instrukce přes internet v šifrované komunikaci a podle podkladů soudu navrhoval, aby k zavraždění Ziobra použil „výbušný materiál, látku způsobující zástavu krevního oběhu, jed, radioaktivní prvek nebo mu způsobil smrtelná poraněn.“

Tato instrukce se netýkala jen Ziobry, ale i jednoho z prokurátorů. Jan S. ve snaze zničit důkazy komunikaci s „chemikem“ ihned mazal, nicméně adresát si je vyfotografoval mobilním telefonem ještě dřív, než z internetu zmizela. Jeho pravdomluvnost potvrdil detektor lži.

U Jana S. si syntetické drogy, k jejichž výrobě jsou zneužívány legální léky nebo volně dostupné chemické látky, nakoupilo podle polských vyšetřovatelů téměř 16 000 lidí. Byl mezi nimi i 16letý mladík, který v roce 2017 po užití jednoho prostředku zemřel. Panuje podezření, že drogami od Jana S. se těžce přiotrávilo také desetileté dítě a 15letý hoch.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme