Polsko vydalo zatykač na prokurátorku ze stalinské éry Wolinskou

Polský vojenský soud vydal evropský zatykač na bývalou komunistickou prokurátorku Helenu Wolinskou. Ta je podezřelá, že se podílela na represích v 50. letech. V současné době žije ve Velké Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudcovské kladívko | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Členství v Evropské unii umožňuje účinně stíhat osoby, které v Polsku nežijí, a to na základě evropského zatykače. Právě toho využil hlavní vyšetřovatel Ústavu národní paměti Boguslaw Czerwinski.

"Zatykač předáme britské straně. Ta může zadržet paní Helenu Wolinskou a vydat ji Polské republice, pokud o tom rozhodne nezávislý soud," upřesnil Boguslaw Czerwinski.

Osmaosmdesátiletá Wolinská podle Ústavu národní paměti bezprávně poslala do vězení 24 lidí. Mezi nimi byli velitelé ilegální armády AK a další příslušníci nekomunistického odboje. Wolinská se v době protižidovské kampaně v roce 1968 vystěhovala do Velké Británie. Obvinění označila za antisemitská a politicky motivovaná.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme