Portugalsko 2:1 Česko

Syn polské političky spáchal sebevraždu. Stal se obětí sexuálního zneužití, jejichž popis zveřejnila média

Polská televize TVP a Rádio Štětín čelí kritice za hrubé porušení novinářské etiky. Loni na konci roku zveřejnily návodné popisy obětí muže odsouzeného za pedofilii. Jedna z obětí na konci února spáchala sebevraždu. Zatímco státní zastupitelství vyšetřuje, jestli do smrti nemohly být zapojené další osoby, Národní rada pro rozhlasové a televizní vysílání zatím mlčí.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská politička Magdalena Filiksová.

Magdalena Filiksová, matka patnáctiletého Mikołaje, který byl jednou z obětí sexuálního zneužití. | Zdroj: Reuters

Prokuratura smrt chlapce stále vyšetřuje. Zjišťuje, jestli na jeho smrti nemohl mít podíl někdo další, ať už jedinec, nebo skupina lidí. Jedná se o případ, který se stal před třemi lety. Tehdy se sexuálního zneužití dopustil dnes už odsouzený spolupracovník opoziční strany Občanská platforma. Vyšetřování i soud se podařilo utajit.

Na konci loňského roku ale rádio Štětín i veřejnoprávní TVP zveřejnili celý případ i návodné popisy, podle kterých bylo možné vypátrat jednu z obětí, a tím byl syn političky Magdaleny Filiksové, teprve patnáctiletý Mikołaj. Následně se strhla nenávistná kampaň proti Občanské platformě a jejím členům. 

Kauzu zneužívali politici vládní koalice, ale i televize TVP. Ti všichni upozorňovali, že strana je spojená s pedofily. V únoru poté Mikołaj Filiks spáchal sebevraždu.

Přibývá dětí s depresemi. U řady mladých lidí roste nedůvěra k tomu, že svět bude dobrý, míní psycholog

Číst článek

Televize TVP už uvedla, že nemá na smrti chlapce podíl. Národní rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která má možnou vinu prošetřit, zatím mlčí. Předseda rady Maciej Świrski řekl, že se nebude rozhodovat pod tíhou emocí, ale bude dodržovat postupy.

Řekl, že není jeho úkolem vysvětlovat okolnosti smrti, ale zjistit úlohu médií v případu. Zároveň je potřeba říct, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je opět velmi propojená se stranou Právo a spravedlnost, i s televizí TVP. 

Bojkot pořadů TVP

Zatím několik polských politiků už oznámilo, že nebude chodit do pořadů TVP, protože zaměstnanci provládní televize jsou všehoschopní. Takto se rozhodl například předseda strany Polska 2050, Szymon Hołownia, nebo poslanec Arthur Łącki, který připomněl i smrt starosty Gdaňsku, Pawela Adamowicze. Proti němu byla také vedena nenávistná kampaň.

Jiní politici zase v souvislosti s případem připomínají ještě jednu důležitou věc. Polsko má totiž velký problém s počtem sebevražd a pokusů o sebevraždu u dětí a mladistvých. 

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme