Prezidentův ústupek? Andrzej Duda připustil možné uvolnění zákona o interrupci

Polský prezident Andrzej Duda vyzval k přijetí o něco volnějšího zákona o potratech. Polský ústavní soud minulý týden označil přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu za protiústavní. Interrupce zůstávají v zemi legální jen v případě ohrožení života nebo zdraví matky nebo početí v důsledku znásilnění nebo incestu. V ulicích proti verdiktu opakovaně protestovaly a protestují desetitisíce lidí.

Varšava/Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Již několikátý den za sebou pokračují v Polsku demonstrace za právo na potrat | Foto: Jadwiga Figula | Zdroj: Reuters

Polský prezident se nechal slyšet, že by interrupce měly být legální, pokud hrozí smrt dítěte při porodu nebo krátce po něm. Zákaz v případě méně vážného poškození plodu ale Duda dál podporuje. I tak se ale mírně liší od politiky prosazované vládnoucí stranou Právo a spravedlnost, které byl prezident původně členem.

Na stranu odpůrců zákazu potratů se postavila i část lékařů – například z gynekologicko-porodnického oddělení v Krakově.

Různé průběhy demonstrací

Někteří lidé si kvůli účasti na středeční protestech brali dovolenou, dalším dávali volno zaměstnavatelé. Gdaňská univerzita například vyhlásila rektorské volno a studenti toho využili.

Protesty proti zrušení potratů v Polsku pokračují. ‚Dopouštějí se veřejného ohrožení‘, říká Kaczyński

Číst článek

„Jsme tady, abychom bojovali o to mít možnost výběru. Nenavádíme k potratům, jen chceme mít kontrolu nad svým tělem. Ať si každý dělá, co chce, my chceme mít právo rozhodovat,“ řekla jedna z účastnic demonstrace.

Ve Wroclawi demonstranty napadlo několik desítek maskovaných mužů, strkali do protestujících žen.

Už o víkendu zase někteří zastánci práva žen na volbu protest zneužili k vandalismu a například vnikli do kostelů během mší. Členové vlády takové chování tvrdě odsoudili.

K podpoře demonstrantů se vyslovují také politici na sociálních sítích. Z českého prostředí se k protestům za právo na potrat přiklonily například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) nebo Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). 

„Každá žena musí mít právo na bezpečný a legální potrat. Polský zákaz potratů i v případech neživotaschopného plodu povede ke zvýšení počtu neodborně provedených potratů a ohrozí životy mnoha žen. Tak citlivé téma nelze řešit z pozice moci. Chci vyjádřit Polkám svou podporu,“ napsala Pekarová Adamová na svůj twitter.

Je to žena, kdo má právo rozhodovat o svém životě, těhotenství a mateřství. Jen žena a nikdo jiný! Brát ženám právo se rozhodnout je návrat do středověku. Posílám velkou podporu a sílu polským ženám! #StrajkKobiet #CzarnyProtest

16:37 – 29. 10. 2020

227 2491

Kritika vlády

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) demonstrace kritizuje i proto, že se dějí v době, kdy Polsko zaznamenává rekordní počty nakažených koronavirem. Třeba ministr spravedlnosti Przemyslaw Czarnek obvinil mladé, že nejsou schopní respektovat autority.

Vicepremiér a předseda vládnoucí strany Jaroslaw Kaczyński mluvil o nezodpovědnosti: „Jsme ve stavu, kdy takové demonstrace budou stát život mnoha lidí. Ti, kteří k nim vyzývají, ale i ti, kteří se jich účastní, způsobují všeobecné nebezpečí. A dopouštějí se zločinu, vážného zločinu.“

Jeho slova ale některé protestující dál pobouřila. Ústavní soud totiž kontrolují lidé spojení se stranou Právo a spravedlnost a věděli, v jaké době tak výbušné rozhodnutí vydávají, jak upozornila třeba bývalá první dáma Jolanta Kwaśniewská.

V důsledku diskuse o potratech strana Právo a spravedlnost zaznamenala nejvyšší pokles podpory od roku 2015, kdy se dostala k moci. Podle agentury Kantar pro deník Gazeta Wyborcza by pro PiS teď hlasovalo 26 procent Poláků, ještě před měsícem to bylo 38 procent.

Kateřina Havlíková, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme