Polsko připustilo nedostatky v 'zákoně o holokaustu'. Ministerstvo nevylučuje změny

Polský "zákon o holokaustu" se zřejmě dočká změn. Připustilo to ministerstvo spravedlnosti. Jeho autor v rozhovoru pro komerční stanici TVN prohlásil, že norma obsahuje nedostatky. Zákon vyvolal diplomatické spory kvůli obavám o přepisování polské historie.

Varšava (Aktualizováno: 11:39 27. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncentrační tábor v Osvětimi | Foto: Dáša Kubíková

„Jsem člověk a dělám chyby," řekl náměstek ministra spravedlnosti Patryk Jaki v rozhovoru pro TVN s tím, že je otevřený změnám v zákoně. „Situaci Polska v mezinárodní aréně chceme napravit," doplnil. Detaily ale neupřesnil.

'Narušujete dobré jméno našich vojáků.' V Polsku padla první žaloba na základě zákona o holokaustu

Číst článek

Místopředseda opoziční Občanské platformy Borys Budka obvinil náměstka ministra spravedlnosti z amatérismu.

Schválený zákon zavádí pokutu nebo až tříletý trest vězení za veřejné připisování podílu či spoluodpovědnosti za zločiny nacistického Německa Polsku či Polákům, pakliže to je v rozporu s fakty a skutečností. Teoreticky i za hranicemi Polska, což považuje polská prokuratura za neústavní.

Novela koncem ledna vzbudila také široké mezinárodní kontroverze a zhoršila vztahy Polska s Izraelem, Ukrajinou i Spojenými státy. Státy se obávaly přepisování dějin, Varšava ale dosud všechny kritické hlasy odrážela.

Normu nyní prověřuje polský ústavní soud, na který se obrátil polský prezident Andrzej Duda. Své stanovisko zatím vydala prokuratura. Část normy je podle ní protiústavní. Polsko prý nemůže nikoho stíhat za zločiny, které se staly v zahraničí a nejsou tam trestné. 

V době druhé světové války přišly o život až tři miliony polských Židů. Část Poláků jim pomáhala se skrývat. Více než 6700 polským občanům za to Izrael udělil titul Spravedlivý mezi národy.

Někteří Poláci se ale podíleli také na udávání, vydírání a vraždách Židů. Podle historika Andrzeje Żbikowskiého z Židovského historického institutu ve Varšavě se u deseti až dvaceti tisíc mrtvých dá dokázat výrazný podíl viny Poláků.

vid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme