Polsko zatím nepřijalo nabídku USA ohledně protiraketové základny

Nabídka pomoci s modernizací armády, kterou dostalo Polsko od Spojených států, je zatím nepřijatelná. Oznámil to dnes premiér Donald Tusk. Jeho země je ale připravena o umístnění protiraketové základny na polském území dál jednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk | Foto: AFP

Obě strany se zatím nedohodly na základní otázce, kterou je pro Polsko zvýšení jeho bezpečnosti, uvedl na mimořádné tiskové konferenci premiér Donald Tusk.

Konkrétně řekl, že Polsku nejde o americké peníze, o částku, kterou by Spojené státy věnovaly do modernizace polské armády, ale jde o americkou výzbroj, tedy pravděpodobně o rakety typu Patriot, které by měly garantovat polskou bezpečnost.

"Instalace raketového štítu bez dodatkového zabezpečení nezvyšuje bezpečnost Polska. Od Američanů očekáváme reálné záruky. Nežádáme nadstandardní materiální pomoc, nechceme ani diskutovat o velkých penězích, žádáme pomoc s obranou země," uvedl Tusk.

Premiér to zdůvodnil tím, že Polsko a Spojené státy jsou sice spojenci, ovšem obě země z pochopitelných důvodů čelí úplně jiným hrozbám. Polsko proto podle něj musí trvat na svém požadavku, to znamená na posílení armády o raketové systémy.

Tusk očekává v této situaci americkou iniciativu, s níž by mohla přijet do Varšavy americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová příští týden. Doplnil, že záležitost jednání o protiraketové základně není ukončená, čeká na nové návrhy "zítra, za týden nebo za měsíc", protože podle něj v otázkách národní bezpečnosti nejde o závod s časem.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme