Polsko zavádí dočasné hraniční kontroly. Připravuje se na summit NATO a návštěvu papeže

Na polské hranice se ode dneška vrací kontroly. Varšava totiž přistoupila k mimořádnému opatření a dočasně zavedla hraniční kontroly. Připravuje se tak na víkendový summit NATO a Světové dny mládeže. Na ty má do Krakova koncem července přiletět i papež František.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie hledala ve vlacích imigranty. Zadržela celkem 7 lidí | Foto: Lucie Valášková

Ve Varšavě se 8. a 9. července koná vrcholná schůzka Severoatlantické aliance, na kterou přiletí celá řada významných lidí.

Na konci měsíce pak Polsko hostí Světové dny mládeže. Tradiční celosvětové setkání katolické mládeže proběhne v Krakově a potrvá týden. Mezi účastníky bude i papež František.

Opatření se týká bezpečnosti – kvůli zvýšenému počtu lidí, kteří zamíří do Polska a je jen preventivní. Polsku takové počínání dovolují pravidla schengenského prostoru.

„Pravidla schengenského prostoru dávají členským zemím možnost zavést znovu kontroly kvůli nějaké důležité akci, aby se zvýšila ochrana bezpečnosti. A Světové dny mládeže i summit NATO taková kritéria splňují,“ vysvětlila v polském rozhlase mluvčí polské pohraniční stráže Agnieszka Goliasová.

Goliasová upozornila, že se na hranici nevrátí závory a kontroly budou jen namátkové, a to i na turistických přechodech. Lidé by přesto neměli zapomenout na to, aby u sebe měli občanský průkaz nebo pas. Kontroly budou trvat do 2. srpna.

České ministerstvo zahraničí oznámilo, že cestující budou moci v uvedeném období překračovat polské hranice jen na určených místech. Jejich seznam najdou na webu ministerstva.

Polsko dočasně obnovilo kontroly na hranicích už před čtyřmi roky, když spolupořádalo fotbalové Euro.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme