Polsko žije novou aférou ve vztazích s Evropským parlamentem

Sotva se nový polský ministr zahraničí Adam Rotfeld ujal funkce, už musí řešit diplomatickou aféru. Předseda Evropského parlamentu Josep Borrell se podle polského tisku nelichotivě vyjádřil o polské zahraniční politice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josep Borrell | Foto: AFP

Je to nedorozumění, nebo skutečný názor části evropské reprezentace? Podle zápisu polských diplomatů v Madridu Josep Borrell kritizoval Varšavu na konferenci jedné prestižní ekonomické nadace. O Polsku tehdy údajně prohlásil, že má blíže k Ukrajině než k zemím Evropské unie, je plné revanšismu a že jedná pod vlivem Spojených států.

"Má slova byla buď špatně přeložena, nebo chybně pochopena," prohlásil předseda Evropského parlamentu. Okamžitě se spojil s polským prezidentem Aleksandrem Kwašniewskim.

"Je těžké komentovat něco, co možná bylo a možná nebylo. Důležité je, že mi zatelefonoval a omluvil se za celou tuto nepříjemnost," uvedl k tomu polský prezident.

Podle polských diplomatů to ale není poprvé, co Borrell v takovém duchu o Polsku mluvil.

Nový ministr zahraničí Adam Rotfeld prohlásil, že zahraniční politika Polska je stejná jako v případě jiných zemí Evropské unie. "Není to důkaz politické prozíravosti ani moudrosti, pokud to pan Borrell opravdu řekl," uvedl nový šéf polské diplomacie.

Mezi EU a Polskem došlo k neshodám v otázce Iráku a nyní v případě Kuby. V polském parlamentu proto zněla ostrá slova. "Španělští socialisté mají raději Fidela Castra než demokratické principy," řekl místopředseda Sejmu Kazimierz Ujazdowski.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme