Polsko získalo cenné dokumenty z doby Varšavského povstání

Polsku se podařilo získat z Německa cenné dokumenty z doby Varšavského povstání. Za 190 tisíc eur koupilo v aukci sbírku obsahující 123 dopisů, lístků a známek, které doručila polní pošta organizovaná polskými povstalci v době druhé světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum Varšavského povstání | Foto: www.1944.pl

Listonoši byli hlavně děti a mnoho z nich ve službě zahynulo. Unikátní památky se objevily v nabídce aukčního domu v Düsseldorfu a prodával je neznámý sběratel.

O známky projevili značný zájem filatelisté z celého světa a jejich cena by zřejmě výrazně překročila 190 tisíc eur. Polské vládě se ale během jednoho dne přihlásili sponzoři, kteří se s aukčním domem dohodli, že památky koupí za vyvolávací cenu.

Texty, které psali lidé v době varšavského povstání, se jmény a adresami, jsou velmi důležitým svědectvím historie celého Polska, připomněl profesor Wladyslaw Bartoszewski. Dopisy budou vystaveny v Muzeu Varšavského povstání.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme