Jde o změnu image, ale jak to Kaczyński vysvětlí voličům, to nevím, říká polský politolog

Polská premiérka Beata Szydłová po dvou letech končí, ve funkci ji nahradí dosavadní vicepremiér a ministr financí a místního rozvoje Mateusz Morawiecki. Server iROZHLAS.cz se na důvody a význam změn v polské vládě Práva a spravedlnosti (PiS) zeptal Rafała Matyji, předního polského politologa, který v současnosti působí na univerzitě v Novém Sączu.

Rozhovor Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mateusz Morawiecki a Beata Szydłová | Foto: Patryk Ogorzalek | Zdroj: Reuters

Jak hodnotíte dva roky vlády Beaty Szydłové?
Byla tváří vlády Práva a spravedlnosti, podobně jako dřív ve volební kampani v roce 2015, ale reálně se o klíčových věcech rozhodovalo z varšavské Nowogrodské ulice (tam má sídlo strana PiS a kancelář její předseda Jarosław Kaczyński, pozn. red.). O méně důležitých věcech rozhodoval předseda Stálého výboru Rady ministrů Henryk Kowalczyk.

Kaczyński po měsících rozhodl. 'Brožovaná Beata' končí, polským premiérem bude inovátor Morawiecki

Číst článek

Jaké jsou důvody ke změně premiéra?
Ta změna je především zkouškou o oživení image vlády, a to i na mezinárodním poli. Možná dojde k racionalizaci řízení ekonomiky (prvním krokem bylo už sloučení ministerstva pro místní rozvoj s ministrem financí v roce 2016, pozn. red.) a současně ponechání vlivu předsedy PiS na resorty spravedlnosti, obrany a vnitra.

Proč ke změnám dochází teď, v souvislosti se čtvrtečním hlasováním o důvěře a projednávanými reformami justice?
Personální manévr, který sledujeme, má menší váhu než změny, které se dějí v soudnictví a které znamenají, že výkonná moc přebírá plnou kontrolu nad personálními změnami v soudech.

Mateusz Morawiecki | Foto: Adam Stephen | Zdroj: Reuters

Souvisí s tím malý převrat v územní samosprávě, který ji zbavuje práv na určování hranic volebních okrsků. Velký převrat – posilující kontrolu vlády nad financemi samospráv – zhatilo prezidentské veto v polovině roku.

Jaká je startovací pozice Mateusze Morawieckého?
Nemá ve straně jako takové vysokou podporu, ale přes dva roky si budoval vliv v ekonomice a v médiích. Zároveň dbal na vztahy s předsedou PiS, a právě na Kaczyńského vůli bude záležet, jak velké bude mít Morawiecki manévrovací pole. Žádný programový zvrat se podle mě konat nebude.

Je změna na pozici premiéra šancí pro prezidenta Andrzeje Dudu?
Nevíme, jestli je složení nové vlády součástí dohody mezi Kaczyńským a Dudou. To musí ukázat příští dny či týdny. Klíčová věc bude osud ministrů obrany (Antoniho Macierewicze) a spravedlnosti (Zbigniewa Ziobra), kteří jsou v konfliktu s prezidentem Dudou.

Jak svým voličům změnu premiéra PiS vysvětlí?
Dobrá otázka. Nemám ponětí.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme