Velké změny v polské vládě. Skončili kontroverzní ministři, překvapivě i 'pan Smolensk'

Polská vláda ve složení od 9. ledna 2017 | Foto: Sławomir Kamiński | Zdroj: Reuters

Více než půl roku trvající politický seriál o změnách v polské vládě končí. Premiér Mateusz Morawiecki, který loni 11. prosince nahradil ve funkci Beatu Szydłovou, opouští pozice ministra rozvoje a ministra financí, které dlouhodobě zastával souběžně. Mění se devět ministrů, mezi nimi ministr zahraničí, životního prostředí, ale také výrazná postava tzv. „dobré změny“ Práva a spravedlnosti - ministr obrany Antoni Macierewicz.

Varšava (Aktualizováno: 15:28 9. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki v prosinci „zdědil“ starý kabinet premiérky Beaty Szydłové. To se v úterý změnilo, změny ve vládě jsou velké a hluboké, končí i ministři silových resortů a dosavadní hlavní tváře PiS.

Kaczyński po měsících rozhodl. 'Brožovaná Beata' končí, polským premiérem bude inovátor Morawiecki

Číst článek

„Nechceme být vládou dogmat a doktrín, nechceme být vládou socialismů ani liberalismů,“ řekl na úterní ceremonii premiér Morawiecki. „Chci, aby si naši vládu lidé pamatovali jako dobrou vládu pro polské rodiny a pro bezpečnost v Polsku, řekl dál premiér.

Ministři na odchodu podle něj dělali svou práci dobře, jasný důvod jejich výměny tak premiér veřejně nesdělil.

Utajené změny

O konkrétních změnách ve vládě se veřejnost dozvěděla až při slavnostní ceremoni. V Prezidentském paláci překvapivě nebyl přítomen předseda PiS Jarosław Kaczyński.

„Nová jména nepřináší nové kvality a staré potřebují další rekonstrukci. Byla to otázka času. Několik lidí může být z těch změn spokojených, určitě pan prezident Duda, že se po tolika letech zbavil Macierewicze,“ řekl o změnách předseda nejsilnější opoziční strany Občanské platformy Grzegroz Schetyna.

Polská vláda prošla velkou obměnou, skončili i výrazní ministři | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Odchod 'pana Smolenska'

Ve vládě po dlouhých spekulacích končí jedna z nejvýraznějších postav: ministr obrany Antoni Macierewicz.

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz | Foto: Reuters

Do povědomí Poláků se zapsal už v 90. letech jako šéf resortu vnitra, ještě výrazněji pak v souvislosti s leteckou katastrofou vládního letadla Tu-154M u ruského Smolenska v dubnu 2010, při které zemřel polský prezident Lech Kaczyński, jeho manželka, vysocí představitelé ozbrojených sil, poslanci a další osobnosti.

Macierewicz dlouhodobě tvrdí, že u Smolenska došlo k atentátu. Své teorie ministr často mění a přizpůsobuje, z pádu letadla obviňuje střídavě Tuskovu vládu a Rusko.

Smolensk se stal Macierewiczovým politickým tématem a také součástí narativu jádra strany, u něhož má ministr vysokou podporu. Macierewicz k tomu využívá také parlamentní a ministerské komise, které publikují různé hypotézy o smolenské katastrofě.

Podpora od katolického magnáta

Macierewiczovi se vždy dostalo podpory i od vlivného mediálního magnáta a kněze Tadeusze Rydzyka, který šéfuje katolickému rádiu Maryja a dalším médiím.

I přesto ale ministr skončil. Macierewicz byl dlouhodobě ve sporu s prezidentem Andrzejem Dudou. To potvrdila po jeho odvolání  i mluvčí PiS Beata Mazureková: „Vliv na odvolání ministra měl i pan prezident.“

Polský ministr obrany a exministr vnitra Mariusz Błaszczak | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

O konec Macierewicze měl podle polských médií usilovat i premiér Morawiecki kvůli sporům o polský zbrojní průmysl.

Macierewicze také dlouhodobě ostře kritizuje opozice, jeho konec tak zasazuje ránu obrazu neústupnosti Kaczyńského strany. Právě Macierewicz byl totiž jedním z jejích nejviditelnějších a nejkontroverznějších členů.

Macierewicz má podle spekulací v médiích zamířit do čela dolní komory parlamentu a stát se maršálkem Sejmu, může tak nakonec povýšit do jedné z nejdůležitějších ústavních funkcí.

Novým ministrem obrany se stal stávající ministr vnitra Mariusz Błaszczak, jeho ve funkci nahradí dosavadní místopředseda Sejmu Joachim Brudziński. Oba politici jsou blízcí předsedovi strany Kaczyńskému.

Spojenec ze San Escobar

Z kabinetu ale také odchází ministr zahraničních věcí Witold Waszczykowski. Během jeho více než dvouletého úřadování se zhoršily vztahy Polska s Bruselem i s některými sousedy.

Polský ministr zahraničních věcí Witold Waszczykowski | Zdroj: Reuters

Evropská komise kvůli obavám o stav právního státu spustila proti Polsku bezprecedentní článek 7.1 unijní smlouvy. Mezi Polskem a Ukrajinou došlo k několika diplomatickým roztržkám kvůli společné historii, po Německu pak Polsko nárokuje reparace za druhou světovou válku.

Země naopak zlepšila vztahy s Běloruskem, napomohlo tomu třeba oznámení o zrušení vysílání nezávislé televize Belsat, kterou polská vláda od roku 2007 financuje. Ministerstvo pak rozhodnutí odvolalo.

Waszczykowski také v Polsku vydával za úspěch prohrané hlasování o stálém předsedovi Evropské rady. Donald Tusk v březnu 2017 porazil v poměru 27:1 kandidáta polské vlády Jacka Saryusze Wolského.

Polský ministr zahraničních věcí Jacek Czaputowicz | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Ministr se proslavil i nelichotivými výroky o veganech a cyklistech a mezinárodně zmínkou o imaginární zemi San Escobar, která měla Polsko podpořit při hlasování o nestálém členovi Rady bezpečnosti OSN.

Tím se země (i bez San Escobaru) letos v lednu opravdu stala. Mezi diplomatické úspěchy pak patří červencová návštěva Donalda Trumpa ve Varšavě.

Waszczykowského nahradil překvapivě nepříliš známý Jacek Czaputowicz, profesor Varšavské univerzity a znalec mezinárodních vztahů. Od září 2017 působil na ministerstvu zahraničních věcí jako náměstek.

'Ministr myslivec' skončil

Skončil i ministr životního prostředí Jan Szyszko spojený s kácením ve vzácném Bělověžském pralese, kvůli němuž Polsko u Soudního dvora v Lucemburku zažalovala Evropská komise.

Bělověžský prales v Polsku | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Zemi za nedodržování předběžného opatření, kterým se kácení zakázalo, hrozí vysoké pokuty.

Szyszko, který je vášnivý myslivec, z ochrany vzácných druhů a území udělal vyhrocený ideologický problém ne nepodobný českému sporu o kácení na Šumavě. Spor o prales také dál prohlubuje trhliny mezi Varšavou a Bruselem.

Ministra ve funkci nahradila šedá eminence vlád PiS Henryk Kowalczyk, který je blízkým politickým spojencem předsedy strany Jarosława Kaczyńského.

Premiér, ministr (a ministr)

Nový předseda vlády v prosinci současně zůstal i ministrem financí a ministrem rozvoje. Tento neudržitelný stav úterní změny ve vládě ukončují. Novou ministryní financí se stala dosavadní náměstkyně Teresa Czerwińská, místní rozvoj pak povede dosavadní náměstek Jerzy Kwieciński.

Nekončící protesty lékařů z poslední doby a neutěšený stav financování zdravotní péče pak stál křeslo ministra zdravotnictví Konstantyho Radziwiłła. Ve funkci končí i ministryně informatiky Anna Strzezyńská, jejíž práci jako jedné z mála politiků PiS hodnotila opozice pozitivně. Odvolán byl i ministr infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme