Polsko zná složení nové vlády. Kandidátkou na premiérku je Beata Szydlová

Polsko zná členy nové vlády. Jednobarevný kabinet sestavila konzervativní strana Právo a spravedlnost. Kandidátkou na premiérku je Beata Szydlová. Ministrem zahraničí se stane proamerický politik Witold Waszczykowski. Ministerstvo obrany povede kontroverzní politik a historik Antoni Macierewicz. Nový kabinet ale ještě musí získat důvěru parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beata Szydlová, kandidátka opoziční strany Právo a spravedlnost v nadcházejících parlamentních volbách | Zdroj: Reuters

„Dá se očekávat, že tento kabinet, který představila kandidátka na premiérku Beata Szydlová, dostane důvěru Sejmu,“ odhaduje zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Vít Pohanka.

Konzervativní strana Právo a spravedlnost, která má v Sejmu po říjnových volbách většinu, totiž sestavila novou vládu sama, bez koaličních partnerů.

Vláda chce posilovat vztahy Polska se Spojenými státy. Naopak nekompromisně hodlá vystupovat proti Rusku. Kandidát na ministra zahraničí Witold Waszczykowski dnes řekl, že polský kabinet bude chtít mezinárodní vyšetření smolenské katastrofy.

„Rusko porušilo Chartu OSN, porušilo mezinárodní právo. Klíč k vyřešení téhle situace je v Moskvě. To na ní záleží, jak napraví vztahy nejenom s Polskem, ale celou naší částí světa,“ řekl Waszczykowski.

Vztahy s Moskvou nebudou navíc podle nastupujícího šéfa polské diplomacie snadné ani kvůli konfliktu na Ukrajině.

Polsko bude žalovat Rusko kvůli smolenské katastrofě

Číst článek

Pozornost za hranicemi Polska bude budit také Antoni Macierewicz navržený na ministra obrany. Kontroverzní politik a historik vedl vyšetřovací komisi Sejmu ve věci smolenské tragédie.

Macierewicz je podle svých slov přesvědčený, že za zřícením letadla s prezidentem Lechem Kaczyńským a stovkou polských představitelů v roce 2010 stojí Rusko.

V Polsku tak podle některých komentátorů vzniká vláda jestřábů. Součástí nového kabinetu jsou ale i umírněnější politici, bankéři a odborníci na ekonomiku.

Dosluhující ministr zahraničí Grzegorz Schetyna z Občanské platformy, která říjnové volby prohrála, už vyzval ke klidu. Nový kabinet podle něj potřebuje přinejmenším 100 dnů hájení, než se budou hodnotit jeho činy.

Beata Szydlová | Foto: Český rozhlas

Vít Pohanka, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme