Záchranáři v polském dole stále pátrají po třech nezvěstných hornících. V oblasti se netěží

Na jihu Polska v pondělí pokračuje záchranná operace v uhelném dole Zofiówka ve městě Jastrzembie-Zdrój. Záchranáři stále pátrají po třech hornících, kteří v podzemí uvázli po silném sobotním otřesu, uvedla agentura PAP.

Katovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranářské auto u uhelného dolu Zofiówka ve městě Jastrzembie-Zdrój | Foto: Dominik Gajda | Zdroj: Reuters

Sobotní otřes uvěznil v dole v hloubce asi 900 metrů sedm horníků. Záchranářům se podařilo dostat ven živé dva z nich, dva havíři přišli o život a tři se stále pohřešují.

Záchranáři našli v dole na jihu Polska druhého mrtvého, tři horníci stále zůstávají nezvěstní

Číst článek

Náměstek ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski na ranní tiskové konferenci u dolu prohlásil, že záchranné práce jsou nyní prioritou. Z toho důvodu není v pondělí v oblasti v plánu žádná těžba uhlí.

V neděli večer začali záchranáři do zasažené oblasti vypouštět vzduch, aby snížili koncentraci metanu. Jeho hodnoty v oblasti otřesu se podařilo snížit na osm procent. Jakmile bude koncentrace tohoto plynu pod pěti procenty, záchranáři se do zasažených míst budou moci vydat, poznamenala PAP.

Představitelé polského báňského úřadu uvedli, že šlo o přirozený otřes o síle více než 3,4 stupně. Došlo k němu v hloubce asi 900 metrů a byl nejsilnější za dobu, co důl Zofiówka funguje. Černé uhlí se v něm těží od konce 60. let minulého století.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme