Polsko zpřísňuje zákaz kouření

Kuřáci v Polsku si od dnešního dne nezapálí ve většině podnicích. U našich severních sousedů totiž začíná platit novela zákona o ochraně zdraví. Ta zakazuje kouření na veřejných místech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouření

kouření | Foto: Jan Rosenauer

V Polsku kouří pravidelně více než deset milionů lidí. Pokud si někdo z nich zapálí od dneška na veřejném místě, zaplatí za to pokutu v přepočtu tři tisíce korun. Zákaz kouření platí ve vlacích, v parcích, na stadionech, na zastávkách veřejné dopravy nebo v nemocnicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protikuřácký zákon se zajímal zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška

Nový zákon se vztahuje také na bary, kluby a restaurace. Tam si kuřáci zapálí pouze v případě, když tam bude dobře větraná kuřárna, zcela oddělená od ostatního prostoru. V menších podnicích, kde je pouze jedna místnost, tak budou cigarety zcela tabu.

Experti ale přiznávají, že zejména na vesnicích bude obtížné kontrolovat dodržování nového zákona. Hygienici slibují, že se zaměří na zhruba osmdesát tisíc podniků po celém Polsku.

Některé podniky chtějí zákon obejít tím, že si ze svých barů udělají takzvané kluby pro kuřáky a vstup bude pouze pro členy. Jinde už instalují minikabinky pro kuřáky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Jana Bumby se spolupracovnicí Českého rozhlasu v Polsku Joannou Czapliňskou

Podle spolupracovnice Českého rozhlasu v Polsku Joanny Czapliňské se hostinští bojí, že přijdou o zákazníky. „Na druhou stranu tady máme příklad Anglie nebo Irska, kde tento zákaz funguje už několik let a společenský život se tam přemístil před restaurace. Podobné by to mohlo být i v Polsku,“ myslí si Czapliňská.

Kouření si každý rok vyžádá předčasnou smrt asi padesáti tisíc Poláků. Počty kuřáků se přitom nijak výrazně nesnižují.

Milan Kopp, Igor Maňour, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme