Polsko zřejmě získá americké rakety Patriot na svou ochranu

Spojené státy americké splní svůj závazek a dodají Polsku rakety Patriot. Polského ministra zahraničí Radka Sikorského o tom ujistila nová americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Polsko žádalo rakety do své výzbroje výměnou za souhlas se stavbou americké vojenské základny na svém území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Patriot zasahuje cíl | Foto: FAS

Spojené státy od projektu protiraketového štítu pomalu ustupují, Polsku ale velmi záleží na tom, aby Washington splnil tu část dohody, v níž se zavazuje posílit polskou protivzdušnou obranu. Tento slib platí, řekl šéf polské diplomacie Radek Sikorski:

"Paní ministryně zahraničí sama od sebe řekla, že Spojené státy budou realizovat to, na čem Polsku obzvlášť záleží. To znamená dokument, který jsme podepsali společně s dohodou o protiraketovém štítu, a který předpokládá nejprve dočasné a později stálé rozmístění baterie amerických raket Patriot v Polsku."

Podrobnosti má dojednat polský premiér Donald Tusk, který se do Spojených států amerických chystá pravděpodobně během nadcházejícího jara.

Přečtěte si také:
Vondra po jednání v Mnichově odmítl spekulace o výměně radaru za odzbrojení
Účastníci mnichovské konference se shodují na potřebě zapojit Rusko do bezpečnosti Evropy
Česká ambasáda nemá informace, že by USA vyměnily radar za odzbrojení
Američané podle senátora Dienstbiera odstoupí od stavby radaru v Česku
A. Vondra: Nová americká vláda nezmění dramaticky plán radaru v Česku

Martin Dorazín, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme