Polsko zřídilo rejstřík sexuálních delikventů. Přístup do něj má v budoucnu mít každý

Polské úřady chtějí na internetu zveřejnit seznam usvědčených pedofilů a sexuálních násilníků. V neděli začal platit zákon, který to umožňuje. Spolu s ním začala fungovat neveřejná část rejstříku pachatelů sexuálně motivovaných trestných činů. Přístup do něj mají zatím jen soudy a organizace zabývající se výchovou dětí.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pedofilie (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixmac

Cílem vzniku rejstříku je prevence. Podle ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra jsou některé případy například zneužívání dětí natolik drastické, že vyžadují, aby úřady postavily dobro dítěte nad ochranu práv odsouzených pedofilů.

Seznam, do nějž jsou zapsáni pravomocně odsouzení pachatele sexuálně motivovaných trestných činů, má podle ministerstva zabránit tomu, aby se tito lidé po opuštění vězení znovu znásilňovali či se dopouštěli podobných zločinů.

U nových případů odsouzených bude o zápisu do seznamu rozhodovat soud při vynášení rozsudku.

Konec dětí ze zkumavky? Vláda chce trestat města, která pomáhají neplodným, tvrdí polská opozice

Číst článek

800 lidí

Rejstřík je přímo na webu polského ministerstva spravedlnosti. Má veřejnou a neveřejnou část. Veřejná část je prozatím prázdná kvůli možnosti odvolání se proti uvedení v seznamu. Budou v něm ale postupně přibývat jména pedofilů a pachatelů brutálních znásilnění.

V neveřejné části jsou uvedení lidé odsouzení i za další sexuálně motivované trestné činy, včetně například stahování dětské pornografie. Je jich tam asi 800.

Seznam je určen například školám, vedoucím různých kroužků pro mládež, lyžařských a plaveckých kurzů či letních táborů. Ti mají od neděle povinnost seznam používat, kdykoliv budou nabírat nového zaměstnance. Pokud by to neudělali či zaměstnali člověka odsouzeného například za zneužívání dětí, hrozí jim pokuta a vězení.

Část polských médií bojkotuje reklamy kritizující soudce. Ministerstvo spravedlnosti autorství odmítá

Číst článek

Jméno, foto i bydliště

Ve veřejném seznamu bude poměrně dost osobních údajů, nejen jména a příjmení například pedofilů, ale i jejich fotografie z občanských průkazů a město, kde aktuálně bydlí. Každou změnu bydliště budou muset odsouzení povinně hlásit.

Seznam umožňuje filtrování, tudíž nejspíš nebude problém si jednoduše najít všechny pachatele brutálních znásilnění a zneužívání dětí v konkrétním městě.

Vznik veřejné části rejstříku kritizovala polská opozice a také ombudsman. Podle nich ve skutečnosti nijak prevenci nepomůže, naopak bude odsouzené stigmatizovat, vytlačovat na okraj společnosti a komplikovat jejich léčbu.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme