Polsko zrušilo poplatky za víza pro Bělorusy, Česko s tím nepočítá

Běloruská opozice přivítala zrušení poplatků za víza do Polska. Česko o tomto opatření neuvažuje a bude pokračovat v dosavadní praxi, kdy konzulát může poplatky odpustit ale nemusí. Polsko chce především ulehčit mladým Bělorusům výjezdy na Západ.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruská opozice v sídle organizace Občanské Bělorusko.

Běloruská opozice v sídle organizace Občanské Bělorusko. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Polsko vybíralo poplatek 20 eur za vízum a od prvního ledna ho občanům Běloruska zrušilo úplně. Vyhrazuje si ale právo neudělit vízum lidem, kteří se podílejí na represích proti opozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína o běloruské opozici

Situace se vyhrotila poté, co Alexandr Lukašenko znovu zmanipuloval prezidentské volby a brutálně potlačil protesty veřejnosti. Ve vazebních věznicích je stále několik stovek odpůrců režimů. Mezi nimi i prezidentský kandidát Vladimir Njekljajev, kterého policie ztloukla do bezvědomí.

„Už je to týden a půl, co měl problémy s krevním tlakem a v cele málem umřel. Od té doby o něm nemáme žádnou informaci o jeho stavu. Ani advokáti ho neviděli,“ říká dcera básníka a politika Vladimíra Njakljajeva Eva, která v pondělí přijela do Prahy.

Na tiskové konferenci Alexander Lukašenko posměšně poznamenal: „Co je to za chlapa když nevydrží ani pár ran.“

Kateřina Špácová z Občanského Běloruska a Stanislav Šuškevič. | Foto: Martin Dorazín

Eva Njakljajevová chápe, proč Evropská unie nemůže a nechce zjednodušit vízovou proceduru:

„Je to spíš obranná reakce Evropy. Nechcete, aby se u vás procházeli lidé, kteří na ulicích pendreky bijí ženy a děti, nebo kteří vydali příkazy zbít mého otce. Je to spíš obrana než sankce.“

Možnost studia na Západě

České úřady budou podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga dál rozlišovat, komu vízum dají, komu je poskytnou bezplatně a kdo naše razítko do pasu nedostane:

„Jsme zastánci velmi otevřeného postoje vůči běloruským studentům a jiným občanům. Je ale otázkou, jaká víza mají být udělována představitelům režimu, zda by neměl být omezena jejich možnost cestování.“

Jeden z lídrů běloruské opozice a bývalý prezident Stanislav Šuškevič vidí pomoc Západu především v možnosti studovat v zemích Evropské unie:

TK Karel Schwarzenberg a Eva Njekljajevová. | Foto: Martin Dorazín

„Na Západě se nás pořád ptají, jaké sankce by měli vůči Bělorusku zavést a my říkáme, že nejlepšími sankcemi budou bezplatná víza. Polsko už to po třech letech pochopilo a bylo by dobré, kdyby to pochopila celá Evropa. Pokud se běloruská mládež bude moci svobodně podívat na západ, bude to ta nejlepší sankce proti Lukašenkovi. Chtěl bych zvlášť poděkovat Česku a Polsku za to, že naši studenti, které Lukašenko vyhnal ze škol nebo kteří se na školy z politických důvodů nedostanou, mohou studovat u vás. Cestou vzdělání přijdeme k demokracii a dodržování lidských práv. Česko odvádí velmi důležitou práci.“

Podobný názor má i někdejší prezidentský kandidát a bývalý rektor minské univerzity Alexander Kazulin.

„Česko vždy bránilo občanská práva a svobody. Zkušenost pražského jara je ještě dostatečně čerstvá. Vy víte, že hry s diktátorem vždycky dopadnou špatně. S ním se musí jednat konkrétně, přesvědčivě a tvrdě. Nesmíte mu dovolit, aby zase našel skulinu a aby znovu vydíral Rusko Evropou a Evropu Ruskem,“ doporučuje bývalý politický vězeň Lukašenkova režimu matematik Alexandr Kazulin.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme