Polsko zveřejnilo nahrávky z prezidentského letadla

Poláci znají obsah nahrávek z černých skříněk prezidentského letounu, který se v dubnu zřítil u ruského Smolenska. Vyplývá z nich, že piloti dostali před havárií víc než deset varování z palubního systému. Poslední minuty před neštěstím jim radil, aby znovu nabral výšku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černé skříňky z havarovaného tupolevu | Zdroj: ČTK

Obsah nahrávek dnes zveřejnilo polské ministerstvo vnitra na svých webových stránkách po schůzi Národní bezpečnostní rady, která se zveřejněním vyslovila souhlas. Kopie záznamů polským vyšetřovatelům Rusko předalo v pondělí.

Stránky se záznamem však byly bezprostředně po zveřejnění záznamu černých skříněk kvůli vysokému zájmu nepřístupné.

Čtyřicetistránkový zápis je autentickým dokumentem o posledních chvílích polského vládního letounu TU-154, v jehož troskách zahynul polský prezident Lech Kaczynski, jeho manželka Maria a všech dalších 94 lidí na palubě.

Přístoje varovaly před blížící se zemí

Okamžiky před havárií jsou zaznamenány sekundu po sekundě, slovo od slova. Z nahrávek vyplývá, že stroj se 15 sekund před nárazem pohyboval jen v padesátimetrové výšce. Palubní přístroje pilota upozorňovaly na blížící se zem a varovaly, aby vystoupal do bezpečnější výšky.

Ze záznamu není jasné, proč se posádka snažila odvrátit pád až v okamžiku, kdy na záchranu bylo pozdě. Sedm sekund před pádem černé skříňky zaznamenaly střet se stromem, který poškodil levé křídlo a letadlo se stalo definitivně neovladatelné. V posledních čtyř sekundách jsou už slyšet jen výkřiky a vulgarismy.

Potvrzené je už i to, že až do konce byl v kabině velitel polských vzdušných sil Andrzej Blasik. Spekuluje se proto, že piloti byli pod tlakem samotného prezidenta, aby přistáli ve Smolensku, přestože je ruská letová kontrola upozorňovala, že na letišti panuje mlha a podmínky k přistání jsou velmi zlé.

Záznam nic takového nedokazuje, i když asi tři minuty před katastrofou neznámá osoba v kabině pilota prohlásí "Naštve se, jestli ještě...". Zbytek věty je nesrozumitelný.

Podle nedávno zveřejněných předběžných závěrů vyšetřování vyloučilo teroristický útok, výbuch, požár či poruchu letadla. Šéf polské státní komise pro vyšetřování leteckých nehod Edmund Klich připustil chybu posádky, jež ignorovala varování výstražných systémů a riskovala.

Polská delegace v čele s prezidentem Lechem Kaczynským do Smolenska letěla na vzpomínkové akce k 70. výročí katyňského masakru.

Miroslav Karas, Martin Hromádka, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme