Polskou hranici Schengenu budou hlídat drony. Kvůli migraci i pašování

Na východní hranici Polska budou dohlížet bezpilotní letadla. Polské úřady investují v přepočtu více než půl miliardy korun do nového zařízení a výzbroje pohraniční stráže. Důvodem je ochrana schengenské hranice nejen kvůli migrační krizi, ale také pašování, ať už z Ukrajiny, Ruska, nebo Běloruska. S informací přišel jako první deník Rzeczpospolita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký bezpilotní letoun RQ-4 | Foto: U.S. Air Force

Polská východní hranice s Ukrajinou je dlouhá 535 kilometrů, s Běloruskem 418 a s Ruskem, respektive s Kaliningradskou oblastí Ruska 210 kilometrů. Dohromady tedy 1163 kilometrů území, které musí Poláci hlídat.

Za čtyři drony má země zaplatit 6 milionů zlotých, v přepočtu necelých 40 milionů korun, dalších 22 milionů zlotých, tedy skoro 140 milionů korun, půjde na speciální letadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polskou východní hranici budou hlídat drony. Země posiluje ostrahu schengenského prostoru, a to nejen kvůli migrační krizi. Více zpravodaj Vít Pohanka

Jde o motorové kluzáky, které jsou schopné letět i delší dobu bez motorů, takže nejsou slyšet, a všechny tyto stroje budou vybavené nejmodernější technikou, termovizí a podobně.

Celkem Polsko investuje do ostrahy hranice a hlavně do výzbroje 100 milionů zlotých, tedy přes 600 milionů korun. Velká část jsou peníze ze společného fondu Evropské unie právě na ochranu vnější schengenské hranice.

Jaderné zbraně ne

V souvislosti s bezpečností se objevila informace o tom, že Polsko zvažuje, že požádá NATO o umístění jaderných zbraní na svém území.

Mluvil o tom náměstek ministra obrany v rozhovoru pro televizi Polsat, ale ministerstvo informaci vzápětí dementovalo s tím, že nepodniká žádné konkrétní kroky.

Bylo by to v rozporu s dohodou uzavřenou mezi NATO a Ruskem v 90. letech, tedy předtím, než se aliance rozšířila právě o Polsko, Českou republiku a Maďarsko.

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme