Polskou metropolí prošel pochod nacionalistů. Podle policie přišlo 60 tisíc lidí

Ulice Varšavy v sobotu zaplnili tisíce demonstrantů | Foto: Czarek Sokolowski | Zdroj: AP

Tradičního pochodu nacionalistů Varšavou na svátek nezávislosti se v sobotu podle policie zúčastnilo na 60 tisíc lidí. To je víc, než kolik očekávali organizátoři. Průvod s polskými vlajkami prošel centrem města k národnímu stadionu. Dohlížely na něj kordony policistů. Zároveň se konala i menší protidemonstrace, informovala v sobotu večer agentura AP. Akce se letos obešla bez vážnějších střetů.

Uvnitř fotogalerie Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie několik desítek osob zadržela, aby podali vysvětlení, nikoho ale neobvinila. Prokuratuře předala k prošetření jeden případ možné propagace fašismu.

OBRAZEM: 'Jsme obyčejní šedí lidé!' Stovky Poláků si ve Varšavě připomněly odkaz upáleného Piotra

Číst článek

Desetitisíce lidí s polskými vlajkami a světlicemi skandovali hesla jako „nezávislé Polsko“ nebo „nacionalismus je naší cestou“. Zazněla ale také hesla namířená proti homosexuálům a cizincům. Dnešní varšavský pochod byl jednou z mnoha akcí, které se v Polsku konaly při příležitosti obnovení Polska po 1. světové válce.

Devadesáté deváté výročí obnovení polského státu předtím připomněl také polský prezident Andrzej Duda projevem a složením poct u hrobu neznámého vojína.

Pozvání k účasti na oslavách přijal i předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk.

Pochod za křesťanské hodnoty i 'bílou Evropu'

Právě pochod krajní pravice se však v posledních letech stal nejviditelnější událostí provázející státní svátek. Někteří účastníci dnešního průvodu podle AP projevovali sympatie vůči xenofobním myšlenkám. "Bílá Evropa bratrských národů," stálo na jednom z transparentů. Jeden z demonstrantů dokonce v rozhovoru se státní televizí TVP řekl, že si přeje, aby „bylo židovstvo odstaveno od moci“.

Pochod se konal pod heslem „Chceme boha“, což jsou slova ze staré polské náboženské písně. Řečníci brojili proti liberálům a hájili křesťanské hodnoty. Mnozí účastníci manifestace nesli polské vlajky, jiní zapalovali bengálské ohně.

Tisíce lidí v Barceloně žádaly propuštění katalánských politiků z vazby

Číst článek

Akce polských radikálů se zúčastnili i hosté ze zahraničí, například známá osobnost britské krajně pravicové scény Tommy Robinson a lídr italské neofašistické strany Nová síla (Forza Nuova) Roberto Fiore.

Vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost se pochodu přímo neúčastnila, ale televize TVP akci označila za „velký pochod vlastenců“.

Na vlastní pochod vyrazili také antifašisté, těch však byla výrazně méně než pravičáků. Těžkooděncům se podařilo udržet oba průvody oddělené.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme