Polskou stranu Tater zavírá na noc medvědí hrozba

Hory jsou krásné za jasných dnů, ale svůj půvab mají i před setměním a za tmy. Večerní a noční vycházky si ale musí od tohoto víkendu odpustit návštěvníci polské severní strany Tater, tedy tamního Národního parku. V nočních hodinách je totiž park pro turisty uzavřen kvůli medvědímu nebezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

medvěd | Foto: Zoo Plzeň

Do polského Tatranského národního parku se nesmí. Takové sdělení zní hrozivě. Pravdou je, že se od pátku nesmí na území parku vstupovat po 20. hodině večer a před šestou ráno. Ředitel parku vydal takové nařízení kvůli stále častějším setkáním člověka s největší tatranskou šelmou - medvědem.

V celých Tatrách žije podle odhadů pracovníků polského i slovenského národního parku asi 50 až 60 medvědů. Osm z nich si oblíbilo turistické trasy na polské straně a hledá v jejich blízkosti obživu. Kolem značených stezek se především večer potulují dvě matky s pěticí mláďat a jeden samec. Ve dne se medvědi živí ve vyšších oblastech hor, ale večer scházejí do údolí.

Jak Českému rozhlasu řekl specialista pro ochranu zvířat Tatranského národního parku Filip Zieba, není to vinou medvědů, nýbrž lidí, že se tyto dva živočišné druhy až příliš často setkávají na cestách vedoucích k vrcholům Tater.

"Musíme si hlavně uvědomit, že medvěd je tady doma a člověk je jen na chvíli jeho hostem. Uzavření parku na noc je opatření přijaté jak k ochraně lidí před šelmou, tak k ochraně medvědů. V této době se totiž vykrmují na zimu. K tomu potřebují klid, který jim musí turisté dopřát alespoň v noci," říká Zieba.

Setkáním člověka s medvědy se v Tatrách nedá zcela vyhnout. V některé dny vyráží na území národního parku až 20 tisíc turistů. V tu dobu může po parku chodit třeba i 20 medvědů. Že se oba někde alespoň zahlédnou je velmi pravděpodobné. Co v takovém případě dělat?

"Pokud opravdu dojde k tomu, že se člověk a medvěd setkají, je třeba se z místa pomalu a klidně vzdálit a jít medvědovi z cesty. Za žádných okolností se nesmí člověk pokoušet medvěda lákat na jídlo třeba proto, že si jej chce vyfotit. Není radno házet medvědovi nic k snědku," upozorňuje Filip Zieba z ředitelství Tatranského národního parku.

Zákaz vstupu do nočních Tater bude platit tak dlouho, než si medvědi odvyknou chodit hledat zbytky lidského jídla do údolí, nebo dokud se sami neuloží k zimnímu spánku.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme