Polská policie řeší smrt Syřana v uprchlickém táboře. Několik dní si stěžoval na bolesti

Co stálo za smrtí mladého Syřana v uprchlickém centru na východě Polska? Právě tím se aktuálně zabývá tamní státní zastupitelství. 28letý muž zemřel poté, co si několik dní stěžoval na bolesti. Prokuratura už proto zjišťuje, jestli dozorci poskytli Syřanovi adekvátní péči.

Od stálé zpravodajky Přemyšl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

syrští uprchlíci v Polsku

Dobrovolníci upozorňují, že v létě bude mezi uprchlíky přibývat rodin s dětmi (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Podle patologického vyšetření trpěl muž zápalem plic, který se nedařilo léčit. Zemřel ale na akutní zánět srdečního svalu, který vedl k jeho zástavě. Podle prokurátorky to ale nevypadá, že by za smrt Mahmúda mohla třetí osoba.

Okresní prokuratura v Přemyšlu už zprávu převzala a následujících týdnech bude vyšetřovat, jestli v zařízení nezanedbali zdravotní péči.

Zdravotní péče o uprchlíky vyšla Polsko na více než dvě miliardy korun. Nejčastěji šlo o zubařské zákroky

Číst článek

Mahmúd se do zařízení dostal 11. března a v dalších dnech si stěžoval na bolesti břicha a dušnost. Požádal také o změnu stravy, což se stalo. 16. března se jeho stav ukázal jako kritický. Bolesti mu zesílily na nesnesitelnou úroveň.

Jeho spolubydlící proto požádali o pomoc členy pohraniční stáže. Ti ale podle nich Mahmúdovi nepomohli.

Proto ho nakonec spolubydlící vynesli na chodbu, aby mu vůbec někdo pomohl. Do zařízení byla dvakrát přivolána sanitka. Nejdříve 16. března večer a pak 17. března ráno.

Mahmúdovi spolubydlící zatím policie nevyslechla, vyskytl se totiž problém s překladatelem do arabštiny. Zatím policie vyslechla Tádžiky z vedlejšího pokoje, kteří by měli v nejbližších dnech centrum opustit.

Cesta do Polska

Mladý Syřan se do Polska nedostal přes hranice s Běloruskem ale jižní cestou. Cestoval ze syrského Aleppa přes Turecko, Řecko, Srbsko a Maďarsko. V Polsku ho policie zadržela a zatkla 9. března.

Drama migrantů na polsko-běloruské hranici: část Poláků pomáhá, druzí jsou proti

Číst článek

Uprchlická krize na bělorusko-polské hranici stále nepolevuje, i přes to, že tam vznikl plot, který uprchlíky zpomaluje.

Podle pohraniční stráže běloruská strana běžně vybavuje uprchlíky náčiním na překonání plotu. Dávají jim i pontony k přeplutí řek.

Plot je nicméně vysoký asi pět metrů a mnoho uprchlíků se na něm zraní. V nedaleké nemocnici třeba teď v kómatu leží 58letý Mohamed, který z plotu spadl.

Dobrovolníci, kteří pomáhají uprchlíkům na polské straně, pátrají po nezvěstných. Upozorňují, že tím, jak se zlepšuje počasí, přibývá i běženců s dětmi. V dřívějších měsících překračovali hranici hlavně muži. Rodiny s dětmi cestu v zimě neriskovaly, teď je to ale jiné.

O tom, že uprchlická krize na hranicích Běloruska s Evropskou unií neustává a je opravdu vážná, mluví i počty mrtvých. Ve čtvrtek našli dobrovolníci už 41. oběť. Krizi stále přiživuje nejen režim v Bělorusku, ale také ten ruský. Většina uprchlíků, kteří překračují hranice, nebo se o to snaží, má v pasech ruské vízum.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme