Polský aktivista chce prosadit povinné psychotesty politiků

Chování některých politiků občas vzbuzuje dojem, že nejsou duševně zdraví. Možná by se dalo říct, že nejsou úplně „normální". Pokud ale neprojdou řádnými psychotesty, zůstane jen u dohadů. Jeden polský aktivista se ale rozhodl, že to změní. Chce prosadit zákon, který budoucím politikům nařídí povinná vyšetření u psychologů a psychiatrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko cedule EU | Foto: Martin Pařízek

Pan Tomáš Dalsky z polského Štětína má pocit, že v polské politice je řada psychicky nemocných osob. Přišel proto s nápadem, aby se všichni kandidáti ve volbách nechali na vlastní náklady vyšetřit.

„Bral jsem v úvahu to, že se v Polsku musí lidé řady profesí podrobit povinně vyšetření psychologů a psychiatrů - například lékaři, soudci nebo řidiči z povolání. A řekl jsem si, že lidé, kteří řídí celý stát a mají obrovskou zodpovědnost, by měli také podobné testy absolvovat,“ vysvětluje své východisko pan Dalsky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška informuje o polské iniciativě 'Stop bláznům v politice'

Iniciativa, kterou už na internetu podpořily tisíce lidí, je určena především veřejnosti. Voliči neví, koho si vlastně vybírají za senátora nebo poslance, neboť z předvolební kampaně se nedá poznat, zda daný politik nemá nějaký psychický problém.

V praxi by nápad fungoval asi tak, že Ministerstvo zdravotnictví by vybralo skupinu nezávislých expertů v oboru psychologie a psychiatrie, kteří by každého kandidáta prověřili.

Negativní výsledek z vyšetření by ovšem neznamenal, že se daný kandidát nemůže voleb zúčastnit. Byla by to jen pomocná informace pro voliče.

Reakce politiků na tuto výzvu se dá charakterizovat jako překvapená a udivená. Zásadně odmítavou reakci pan Dalsky nezaznamenal.

Parlamentní volby čekají Poláky už za dva měsíce. Do té doby se hlavní myšlenku akce ‚Stop bláznům v politice‘ určitě nepodaří prosadit do praxe.

„Věřím ale, že se najde dost lidí, kteří náš projekt podpoří. A třeba už během příštích voleb budou testy politiků povinné,“ dodává pan Dalsky.

Pan Dalsky sám kandiduje v říjnu do polského Sejmu. Vyšetření u psychologů absolvoval s pozitivním výsledkem.

Petr Vavrouška, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme