Polský avent ve znamení ranních mší

Advent - tedy 4 týdny předcházející vánočním svátkům prožívají lidé v sousedním Polsku především v kostelech. Konají se zvláštní ranní mše a také duchovní cvičení. Kněží si ale stěžují, že čas duchovních příprav na radostné vánoční svátky narušují obchody, které se chovají, jako kdyby Vánoce byly už teď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kněz | Foto: Jan Rosenauer

Jak vypadá polský advent o tom si s Marcinem Lisakem z řádu Dominikánů povídal varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pael Novák.

Kromě pravidelných nedělních mší přicházejí polští věřící na zvláštní ranní mše, které se slouží od pondělí do soboty. Jsou to tzv. roráty. Začínají velmi časně. Ještě před rozedněním. Dominkán Marcin Lisak z Katolické informační agentury mi vysvětlil, čím jsou tyto mše specifické.

"Je to zvláštní mše s prosbami o přímluvu Panny Marie. Je to jakési očekávání spolu s Marií na zrození Krista v lidských srdcích. Mše vypadá nezvykle, protože na ni hlavně na vesnicích přicházejí lidé se zapálenými svíčkami, které se po skončení bohoslužeb snaží ještě hořící donést domů."

"Často bývá tato mše velmi brzy ráno. V šest nebo v sedm. Dokonce i ve městech, kde hodně lidí chodí do práce, ještě ráno přicházejí věřící do kostela," říká Marcin Lisak. Některé adventní zvyky nejsou běžné všude. Například na západ Polska pronikají rituály z Německa.

"Existuje zvyk umisťovat v kostelech adventní věnce vyrobené z chvojí a ozdobené 4 svíčkami. Každý týden se zapaluje jedna. Je to dost populární v západním Polsku, ale jinde to není tak tradiční."

"Novým zvykem jsou v mnoha farnostech adventní duchovní cvičení. V Polsku jsou tato cvičení velmi tradiční v období předvelikonočního půstu. Teď v posledních letech se ale projevuje nový trend - druhých duchovních cvičení právě v adventním čase. Mají lidem ukázat, že v této době je třeba se duchovně zklidnit a připravit se na to co bude důležité. Má to pomoci lidem si uvědomit, že záleží nejen na přípravě vánoční atmosféry, svátečního stolu a dárků, ale že je hlavně důležité se na Vánoce duchovně připravit," říká Dominikán Marcin Lisak.

K polskému adventu také patří sváteční oplatky, které lze dostat v kostele za drobný obnos darovaný svatyni. Jsou ze stejného těsta jako svěcené hostie. Lidé si je mezi sebou na Štědrý den lámou a dělí se o ně. "I v tradičně nábožensky založeném Polsku se ale stále více projevuje sklon ke konzumnímu vnímání předvánočního období," postěžoval si Marcin Lisak.

Během adventu už kraluje taková atmosféra Vánoc a to je velká škoda. To je pak hodně těžké se před svátky vnitřně ztišit, uklidnit, když v obchodech Vánoce začínají už na konci listopadu nebo na začátku prosince.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme