Polský Červený kříž pomáhá hladovějícím

Kampaní boje proti hladu se snaží v Polsku tamní Červený kříž už 3 roky pomáhat dospělým a hlavně dětem trpícím chudobou a nedostatečnou výživou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potravinový kontejner | Foto: Pavel Novák

K příležitosti včerejšího Světového dne boje s hladem zahájil Červený kříž spolu s dalšími dvěma nevládními organizacemi akci vydávání jídel v kuchyňském kontejneru, který svým polským kolegům daroval Červený kříž z Německa

"Žije se velmi těžce. Jsou lidé, kteří dostanou 30. výplatu a na konci dalšího měsíce už nemají z čeho uvařit jídlo. Když mají děti, musí jim pořídit školní potřeby, musí platit nájem a ještě potraviny," stěžují si pánové Miroslaw a Ryszard, kteří přišli ke kuchyňskému kontejneru zaparkovanému pod varšavským zámkem na talíř horké polévky. Oba jsou nezaměstnaní. Jeden je pokrývač a druhý rehabilitační pracovník. Ti,co přišli a dnes ještě přijdou ke kuchyňskému kontejneru nabízejícímu jídlo zadarmo, jsou ale v Polsku jen špičkou ledovce.

"Také v Polsku, ačkoli se to nezdá, někde vládne hlad. Nejen v Africe a v Asii, ale také tady někteří lidé hladovějí," říká generální tajemnice polského Červeného kříže Scholastyka Śniegowska. Jen v loňském roce rozdala tato organizace v dobročinných jídelnách přes 760 000 teplých jídel. Je to stále ale jen kapka v moři, protože počet těch, kteří potřebují pomoc stále roste. Novou formou boje proti hladu budou dva kuchyňské kontejnery, které se rozjedou do polských měst a budou vydávat každý 250 porcí jídla denně.

Charitativním organizacím pomáhají získávat suroviny pro přípravu bezplatné stravy Potravinové banky. Shromažďují od výrobců potraviny před vypršením data spotřeby nebo přijímají dary sponzorů. Ty pak zdarma předávají dobročinným nadacím.

"V minulém roce Potravinové banky shromáždily 4 tisíce tun potravin. Kdybychom to přepočetli na porce jídla, bylo jich tedy 8 milionů. To znamená, že ze zásob Potravinových bank se každý den uvařilo jídlo pro 20 tisíc lidí, "říká předseda Federace polských potravinových bank Marek Borowski.

Podle údajů hlavního statistického úřadu žije v Polsku až 58 % lidí v domácnostech balancujících na hranici bídy. 10 % lidí má problém s nákupem i nejlevnějších potravin. Nejvážnější je situace v případě dětí. Reklamní spoty v televizi vyzývají k přispěvkům na dokrmování dětí trpících podvýživou. Za sebrané peníze se má dětem zajistit alespoň jedno teplé jídlo denně.

"Podle nejnovějších průzkumů nadace Polská humanitární akce a Ministerstva práce a sociální péče je problém nedostatečné výživy dětí velký. Odhaduje se, že v Polsku trpí nedostatkem jídla asi milion dětí," uvádí předseda nadace "Jídlo - darem ze srdce" Roman Borowski.

Kampaň boje proti hladu má nejen pomoci těm, kteří si nemohou dovolit koupit dostatek jídla, ale má i připomenout jejich lépe situovaným krajanům, že ačkoli jsou v Polsku v hypermarketech plné regály zboží, problém podvýživy je tu stále aktuální.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme