Polský deník Martina Dorazína

Urážlivá karikatura proroka Mohameda rozpoutala spirálu událostí, které se bezprostředně týkají Polska. Co se konkrétně stalo - to si do svého deníku zapsal a poznámkami opatřil náš zpravodaj v Polsku Martin Dorazín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koncentrační tábor | Foto: Martin Dorazín

Politiky i veřejnost zaskočila zpráva, že se do bývalého koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka hodlá vydat skupina íránských vědců, aby zjistila, jak to vlastně bylo s tím holocaustem. Podle Teheránu jde o nestranné a uznávané odborníky.

S ohledem na povahu íránského režimu si o proklamované nezávislosti těchto historiků můžeme myslet své. O cíli této vědecké expedice nejlépe fakt, že průvodce po nejtragičtějších místech Evropy jí má dělat odborník opravdu na slovo vzatý - ideolog neonacismu Horst Mahler.

Je třeba říci, že si íránští vědci dali na čas - Státní muzeum Osvětim-Březinka funguje už od roku 1948. Až po zveřejnění karikatur proroka Mohameda ale íránský velvyslanec ve Varšavě dospěl k závěru, že smrtící kapacita osvětimských pecí je silně nadsazená - podle jeho propočtů by spálení milionu tří set tisíc Židů, Poláků, Romů a Rusů a dalších vězňů mělo trvat nejméně 15 let.

Nevím, jak k této cifře pan velvyslanec Mohamed Taheri došel. Člověk nemusí strávit celý život na katedře historie v Teheránu, aby tuto záhadu rozlousknul. Stačí se podívat do nacistické projektové dokumentace Centrálního stavebního úřadu SS a německé policie v Osvětimi.

Černé na bílém v ní stojí, že kapacita pecí činí 4 800 osob na den. Tomu se dá věřit - Němci jsou přece známí svou důkladností. I kdybychom nacistům odečetli dny pracovního volna a klidu, pak celková kapacita Osvětimi za dobu existence tábora vychází na více než pět milionů lidí.

Zajímalo by mě, jak íránští vědci chtějí pece testovat - budou v nich se stopkami v ruce spalovat figuríny nebo hadrové panáky? To se naštěstí nedozvíme. Správa muzea Osvětim-Březinka totiž zakázala vstup na území památníku osobám, které fakt vyvražďování lidí v plynových komorách zpochybňují.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme