Polský filmový magnát Rywin je ve vězení

Polský filmový magnát Lew Rywin se dnes dostavil do varšavské věznice, aby si zde odpykal svůj dvouletý trest. Končí tím jedna z největších polských korupčních afér minulých let. Rywin byl odsouzen za to, že od vydavatele deníku Gazeta Wyborcza žádal úplatek ve výši 17 a půl milionu dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L. Rywin jde do vězení | Foto: AFP

Odpoledne se před varšavskou věznicí odehrála scéna jako z akčního filmu. Kolem 14 hodiny před bránou zabrzdily dvě černé limuzíny. Okamžitě se kolem nich seběhli novináři. Byl to ale jen krycí manévr. Za chvíli totiž o kus dál zastavilo třetí auto, ze kterého nepozorovaně vystoupil Lew Rywin, aby vzápětí zmizel za zdmi věznice.

Varšavský soud dnes dopoledne rozhodl, že se filmový magnát musí do 16 hodin dostavit k výkonu trestu."Soud po zvážení lékařských zpráv dospěl k závěru, že zdravotní stav odsouzeného není takový, že by znemožnil jeho uvěznění," řekl soudce Wojciech Malek.

Lew Rywin byl odsouzen ke dvěma letům vězení za to, že od firmy Agora žádal úplatek 17 a půl milionu dolarů. Společnost Agora vydává známý deník Gazeta Wyborcza. Rywin výměnou slíbil prosadit za pomoci svých přátel v parlamentu změny v tiskovém zákoně, výhodné pro vydavatele. Relativně nízký trest soud zdůvodnil tím, že Rywin byl v celé transakci pouze prostředníkem. Žádné další osoby ale odhaleny nebyly.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme