Polský hrdina: Bez podvozku by přistáli i další piloti

Největším polským hridnou těchto dní je Tadeusz Wrona. To je pilot, který dokázal nouzově přistát bez vysunutého podvozku s Boeingem 767 na varšavském letišti. Polská média nemluví a nepíší o nikom jiném. A v zemi se ujalo i nové pořekadlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nouzové přistání Boeingu 767 ve Varšavě | Zdroj: Reuters

Výjimečné přistání "na břiše" je v Polsku stále tématem číslo jedna. Čin Tadeusze Wrony, v českém překladu Vrány, se zapíše do historie létání. Jako první totiž přistál bez podvozku s Boeingem 767. Polsko má díky tomu i nové pořekadlo "lítej jako orel a přistávej jako Vrána".

Pilot je mediálním hrdinou číslo 1, ačkoliv on sám tvrdí, že nedokázal nic výjimečného, že podobně by přistáli i jeho kolegové. Mnohé uklidnila také jeho další slova, že letadla jsou konstruovaná tak, aby podobná přistání bez podvozku zvládla. Mnohem horší by prý bylo, kdyby se například vysunulo jen jedno kolo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hrdinném pilotovi mluvil v Dopoledním Radiožurnálu zpravodaj v Polsku Petr Vavrouška

Dále potvrdil fakt, že mu pomohly zkušenosti s létáním na větroních. Přistání s boeingem vypadalo opravdu jak klouzání větroně. Pasažéři pak přiznali, že si mysleli, že se podvozek vysunul, protože přistání bylo velmi citlivé a neznatelné.

Celá posádka dostane vyznamenání od polského prezidenta. Objevily se ale i pochybnosti. Dcera tragicky zesnulého prezidenta Lecha Kaczynského Marta oživila spekulace o pádu vládního speciálu. Ptá se, jak to, že boeing přistál bez problémů bez podvozku a stroj TU-154 se rozpadl na kusy po dopadu do bláta. Experti se jí snaží odpovědět a její pochybnosti rozptýlit.

Nouzové přistání boeingu také paralyzovalo varšavské letiště, které bylo dlouho uzavřené. Nyní už ale Varšava přijímá všechny spoje, tedy i ty z Prahy.

Petr Vavrouška, Lucie Výborná, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme