Polský hrdina. Petice žádá nejvyšší státní vyznamenání pro řidiče kamionu z Berlína

Poláci i Němci vyjadřují soustrast a nabízejí pomoc rodině řidiče Lukasze Urbana, který zahynul v kabině kamionu, jímž najel útočník v pondělí do davu na vánočních trzích v centru Berlína. Na internetu se už objevila i petice, která žádá, aby polský řidič dostal nejvyšší německé státní vyznamenání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední fotografie Lukasze Urbana na telefonu jeho zaměstnavatele a bratrance Ariela Žurawskiho | Zdroj: ČTK

„Dostáváme obrovské množství dotazů, jak by bylo možné finančně podpořit rodinu našeho kolegy Lukasze,“ napsal na facebooku majitel spediční firmy a bratranec oběti Ariel Žurawski. Zveřejnil také číslo konta, na které mohou lidé své příspěvky posílat, a pomoci tak pozůstalým - Urbanově vdově a sedmnáctiletému synovi. „Děkujeme za každé dobré slovo, za rady i pomoc,“ dodal.

Pomoci Urbanově rodině se rozhodl i britský řidič kamionu Dave Duncan, který zahájil sbírku na webu GoFundMe a už na ní shromáždil téměř 59 tisíc liber (v přepočtu 1,9 milionu korun) od více než 4 tisíc přispěvatelů.

ONLINE: Další důkazy ukazují, že za útokem v Berlíně je pravděpodobně hledaný Tunisan

Číst článek

Sedmatřicetiletého řidiče zřejmě v pondělí unesl pachatel berlínského atentátu. S jeho kamionem pak vjel do davu na vánočních trzích na náměstí Breitscheidplatz. Urbana pachatel útoku zastřelil podle německých úřadů asi těsně po činu. Podle médií se předtím v kabině nákladního vozu strhl zápas, při němž polský řidič dost možná zabránil ještě větší tragédii.

Pro mnohé je Urban hrdinou. Petice, která navrhuje udělit mu Spolkový kříž za zásluhy, má už více než 4 tisíce podpisů. Nejvyšší německé vyznamenání lze udělit rovněž in memoriam.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme