Polský Kamieň pod vodou

Rozvodněná Visla v noci znovu protrhla protipovodňové valy u polského města Kamieň v Lublinském vojvodství. Skupiny záchranářů ve spěchu zachraňují obyvatele blízkých obcí, které s mimořádnou silou zaplavuje rozbouřený živel. Na utěsnění valů včera pracovaly stovky hasičů a vojáků. Promáčené hráze ale nevydržely nápor a voda si v nich snadno vyhloubila širokou průrvu. Síla proudu ničí vše, co se vodě dostane do cesty. Rve ze země dokonce celé vzrostlé stromy i s kořeny. Záchranáři se proto snaží evakuovat další obce, které by se mu mohly dostat do cesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká voda stále ohrožuje jihovýchod Polska. Zatímco ve Slezsku byl na všech řekách odvolán povodňový poplach, největší nebezpečí znamenají rozvodněné toky v podkarpatském vojvodství v jihovýchodním cípu země. Povodňový poplach je stále v platnosti v několika okresech podél břehů Visly a jejích přítoků. Hladina řeky sice pozvolna opadá, ale vodou oslabené protipovodňové valy na mnoha místech prosakují.

Do oprav valů, evakuace zaplavených vesnic a záchrany majetku je zapojeno přes 7 a půl tisíce hasičů, téměř 3 tisíce vojáků a přes tisíc policistů. Armáda dala k dispozici 15 obojživelných transportérů. Policie do boje s vodou vyslala 3 vrtulníky, 4 lodě a 300 operačních vozidel. Ve městě Sadomierz se voda stále udržuje metr nad hranicí povodňového poplachu. V asi 250 km vzdálené Varšavě sahá hladina Visly asi půl metru nad kritickou hranici. Nepředpokládá se ale, že by v metropoli měla voda napáchat větší škody.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme