Polský Kamieň pod vodou

Rozvodněná Visla v noci znovu protrhla protipovodňové valy u polského města Kamieň v Lublinském vojvodství. Skupiny záchranářů ve spěchu zachraňují obyvatele blízkých obcí, které s mimořádnou silou zaplavuje rozbouřený živel. Na utěsnění valů včera pracovaly stovky hasičů a vojáků. Promáčené hráze ale nevydržely nápor a voda si v nich snadno vyhloubila širokou průrvu. Síla proudu ničí vše, co se vodě dostane do cesty. Rve ze země dokonce celé vzrostlé stromy i s kořeny. Záchranáři se proto snaží evakuovat další obce, které by se mu mohly dostat do cesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká voda stále ohrožuje jihovýchod Polska. Zatímco ve Slezsku byl na všech řekách odvolán povodňový poplach, největší nebezpečí znamenají rozvodněné toky v podkarpatském vojvodství v jihovýchodním cípu země. Povodňový poplach je stále v platnosti v několika okresech podél břehů Visly a jejích přítoků. Hladina řeky sice pozvolna opadá, ale vodou oslabené protipovodňové valy na mnoha místech prosakují.

Do oprav valů, evakuace zaplavených vesnic a záchrany majetku je zapojeno přes 7 a půl tisíce hasičů, téměř 3 tisíce vojáků a přes tisíc policistů. Armáda dala k dispozici 15 obojživelných transportérů. Policie do boje s vodou vyslala 3 vrtulníky, 4 lodě a 300 operačních vozidel. Ve městě Sadomierz se voda stále udržuje metr nad hranicí povodňového poplachu. V asi 250 km vzdálené Varšavě sahá hladina Visly asi půl metru nad kritickou hranici. Nepředpokládá se ale, že by v metropoli měla voda napáchat větší škody.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme