Polský kněz popírá, že by donášel na papeže

Polský katolický kněz Konrád Hejmo popírá spolupráci s tajnou službou bývalého režimu. Institut národní paměti oznámil, že otec Hejmo byl konfidentem, nasazeným mimo jiné na papeže Jana Pavla II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení dvojího života oblíbeného patrona polských věřících ve Vatikánu, domikána Konrada Hejma polskou církví i společností otřáslo. Kněz trvá na své nevině.

"V této chvíli je to pro mě hlavně velký šok. Musím se na tím zamyslet. Zatím budu pokračovat v tom, co dělám, protože mé svědomí je v pořádku," řekl otec Hejmo polskému Rádiu TOK FM po telefonu z Vatikánu, kde má na starosti polské poutníky.

Jeho jméno včera zveřejnil šéf Institutu národní paměti Leon Kieres. Polská pravicová opozice ho kritizuje za překročení pravomocí. Profesor Kieres se hájí tím, že zákon mu to ve výjimečných případech umožňuje a navíc šlo o kolektivní rozhodnutí vedení institutu.

" Všichni členové kolegia se jednomyslně shodli v tom, že zveřejnění jména je nejlepším východiskem. Byl načase ukončit veškeré spekulace," zdůvodnil rozhodnutí člen kolegia Slawomir Radoň.

O sledování Karola Wojtyly tajnou policií se začalo v Polsku velmi bouřlivě diskutovat po papežově smrti. Kieres před několika dny naznačil, že v archivech jsou dokumenty, které poukazují na donašeče v nejbližším Wojtylově okolí. V archivech jsou podle něj také kazety se záznamy rozhovorů.

Podle dřívějších zpráv historiků agenti sledovali pro státní bezpečnost Wojtylovu soukromou korespondenci a také analyzovali jeho kázání. Historici odhadují, že v komunistickém Polsku působilo na 1500 kněží jako agenti tajné policie, kteří donášeli na různé církevní hodnostáře.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme