Polský lustrační soud: J. Oleksy byl agentem tajné služby

Polský lustrační soud rozhodl, že předseda dolní komory parlamentu a od tohoto víkendu staronový šéf vládního Svazu demokratické levice Juzef Oleksy byl agentem komunistické tajné služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák

Lustrační soud dospěl k závěru, že Józefa Oleksyho zverbovala vojenská tajná služba na počátku sedmdesátých let. Nejprve jako agent podával informace o osobách, které by zpravodajská služba komunistické armády mohla kontaktovat, a to jak v Polsku, tak v zahraničí.

V roce 1978 Oleksy sám požádal o ukončení spolupráce. Celý případ se táhne už mnoho let. Oleksy trvá na tom, že ve svém lustračním prohlášení nelhal a že funkci předsedy dolní komory polského parlamentu neopustí.

V žádném případě nebudu rezignovat. Kdybych to udělal, pak bych přiznal, že soud měl pravdu, a tu v žádném případě neměl, prohlásil Józef Oleksy.

Rozhodnutí lustračního soudu není pravomocné a maršálek polského Sejmu se rozhodně hodlá odvolat. Polský lustrační zákon zakazuje v případě pozitivního nálezu výkon veřejných funkcí na dobu deseti let.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme