Polský lustrační soud: J. Oleksy byl agentem tajné služby

Polský lustrační soud rozhodl, že předseda dolní komory parlamentu a od tohoto víkendu staronový šéf vládního Svazu demokratické levice Juzef Oleksy byl agentem komunistické tajné služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Lustrační soud dospěl k závěru, že Józefa Oleksyho zverbovala vojenská tajná služba na počátku sedmdesátých let. Nejprve jako agent podával informace o osobách, které by zpravodajská služba komunistické armády mohla kontaktovat, a to jak v Polsku, tak v zahraničí.

V roce 1978 Oleksy sám požádal o ukončení spolupráce. Celý případ se táhne už mnoho let. Oleksy trvá na tom, že ve svém lustračním prohlášení nelhal a že funkci předsedy dolní komory polského parlamentu neopustí.

V žádném případě nebudu rezignovat. Kdybych to udělal, pak bych přiznal, že soud měl pravdu, a tu v žádném případě neměl, prohlásil Józef Oleksy.

Rozhodnutí lustračního soudu není pravomocné a maršálek polského Sejmu se rozhodně hodlá odvolat. Polský lustrační zákon zakazuje v případě pozitivního nálezu výkon veřejných funkcí na dobu deseti let.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme