Polský mediální zákon kritizuje i Rada Evropy. Omezil by prý nezávislost médií
Rada Evropy doporučuje Polsku změny mediálního zákona. Píše to v oficiálním hodnocení právních expertů, které má Český rozhlas k dispozici. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost chce podle rady vytvořit národní rozhlas a televizi, které budou pod kontrolou politiků. O novém zákoně už začala jednat dolní komora polského parlamentu.
Stanovisko Rady Evropy, což je mezinárodní evropská organizace, je silně kritické.
Jestli navrhovaný zákon projde, budou mít polský národní rozhlas a televize bezpodmínečnou povinnost odvysílat všechny postoje nejenom premiéra a prezidenta, ale také předsedů obou parlamentních komor.
Jak se píše v šestnáctistránkovém dokumentu, něco takového neodpovídá standardům Rady Evropy pro skutečně nezávislá veřejnoprávní média a přibližuje je to znovu institucím přímo podřízeným státu.
Výhrad je však mnohem víc. Vyplývá z nich, že nový mediální polský zákon směřuje k tomu, aby fakticky zbavil editory svobody rozhodování o obsahu rozhlasového a televizního vysílání.
„Rada Evropy je mezinárodní celoevropská organizace, která zajišťuje spolupráci členských států zejména v oblasti podpory demokracie a ochrany lidských i sociálních práv a svobod… Radu tvoří 47 členských států a několik zemí se speciálním statusem. Česká republika se k Radě Evropy připojila 30. června 1993,“ píše se na webu organizace.