Polský mediální zákon kritizuje i Rada Evropy. Omezil by prý nezávislost médií

Rada Evropy doporučuje Polsku změny mediálního zákona. Píše to v oficiálním hodnocení právních expertů, které má Český rozhlas k dispozici. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost chce podle rady vytvořit národní rozhlas a televizi, které budou pod kontrolou politiků. O novém zákoně už začala jednat dolní komora polského parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TVP, polská televize | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Alina Zienowicz

Stanovisko Rady Evropy, což je mezinárodní evropská organizace, je silně kritické.

Jestli navrhovaný zákon projde, budou mít polský národní rozhlas a televize bezpodmínečnou povinnost odvysílat všechny postoje nejenom premiéra a prezidenta, ale také předsedů obou parlamentních komor.

Jak se píše v šestnáctistránkovém dokumentu, něco takového neodpovídá standardům Rady Evropy pro skutečně nezávislá veřejnoprávní média a přibližuje je to znovu institucím přímo podřízeným státu.

Výhrad je však mnohem víc. Vyplývá z nich, že nový mediální polský zákon směřuje k tomu, aby fakticky zbavil editory svobody rozhodování o obsahu rozhlasového a televizního vysílání.

„Rada Evropy je mezinárodní celoevropská organizace, která zajišťuje spolupráci členských států zejména v oblasti podpory demokracie a ochrany lidských i sociálních práv a svobod… Radu tvoří 47 členských států a několik zemí se speciálním statusem. Česká republika se k Radě Evropy připojila 30. června 1993,“ píše se na webu organizace.

ČRo, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme