Polský ministr spravedlnosti chce vydat režiséra Polanského do USA

Polské ministerstvo spravedlnosti se odvolá v kauze režiséra Romana Polanského. Oznámil to ministr Zbigniew Ziobro v rozhovoru pro Polský rozhlas. Americké úřady požádaly o vydání světoznámého filmaře kvůli pohlavnímu styku s mladistvou v Kalifornii před téměř 40 lety. Soud v Krakově loni americkou žádost zamítl, Ziobro ale s verdiktem nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Roman Polanski se momentálně zdržuje v Polsku | Zdroj: Reuters

„Před zákonem jsme si všichni rovni,“ prohlásil ministr spravedlnosti a generální prokurátor v jedné osobě Zbigniew Ziobro.

V rozhovoru pro Polský rozhlas pak zdůraznil, že je režisér Polanski ve Spojených státech pořád obžalován z vážného a v Kalifornii nepromlčitelného zločinu znásilnění nezletilé dívky.

Proto se ministr odvolá proti rozhodnutí krakovského soudu, který loni v říjnu odmítl Polanského americké spravedlnosti vydat. O předání režiséra Američanům tak podle slov Zbigniewa Ziobra bude znovu rozhodovat polský Nejvyšší soud.

Americká justice žádala vydání Polanského kvůli sexuálnímu styku s nezletilou, jehož se dopustil v Kalifornii před 38 lety. Režisér při procesu v USA sex s tehdy třináctiletou dívkou přiznal, trval ale na tom, že nešlo o znásilnění, nýbrž o pohlavní styk, se kterým dívka souhlasila.

V USA je ale sex s nezletilci považován za znásilnění. Jeho tehdejší sexuální partnerka mu později veřejně odpustila. Polanski si v roce 1977 po dohodě odpykal trest 42 dnů vězení. Následující rok ale ze země uprchl v obavách z dlouholetého trestu, který mu hrozil vzhledem k tomu, že kalifornský soudce chtěl případ znovu projednat.

Polský ministr spravedlnosti a generální prokurátor Zbigniew Ziobro teď v rozhovoru pro polský veřejnoprávní rozhlas mimo jiné řekl, že měl Polanski dívku opít a omámit léky - a ta tak neměla žádnou šanci se bránit. Zdůraznil také to, že podle něj soud v Krakově nerozhodl správně, protože je režisér slavná osobnost.

Kdyby podle něj v procesu šlo o učitele, nebo lékaře, tak by je soud už dávno do Spojených států vydal. Ziobro také řekl, že je přesvědčený, že Polanského brání společenská smetánka a část liberálních médií.

Polanski žije střídavě ve Francii a Polsku a žádost Spojených států o jeho vydání už před pěti lety řešil soud ve Švýcarsku, který ji nakonec zamítl. Říjnový verdikt z Krakova Polanski uvítal, o pozitivním výsledku prý nikdy nepochyboval.

ČRo, Vít Pohanka, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme