Polský ministr zahraničí v Praze odmítl mezinárodní kritiku mediálního zákona

Polsko už několik dnů čelí kritice novinářských organizací i evropských institucí za změny v zákoně o veřejnoprávních médiích. Vedení polského rozhlasu, televize i tiskové agentury PAP nově jmenuje ministr státního pokladu a ne Národní rada pro rozhlas a televizi, jako to bylo dosud. Veřejnoprávní média tedy mají od konce minulého týdne nové vedení. Polská vláda kritiku změn v mediálním právu odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek | Foto: ČTK

„Hodně nás spojuje. Máme hodně společných názorů na mnohé problémy, před kterými teď Evropa stojí,“ prohlásil po schůzce s Lubomírem Zaorálkem jeho polský protějšek Witold Waszczykowski.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polská vláda kritiku změn v mediálním právu odmítá. Potvrdil to i nový polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski, který byl na návštěvě v Praze

V současné krizi se zvládáním uprchlické vlny doléhající na Evropu se Polsko a Česko shodují, že klíčem k úspěchu je snížení počtu migrantů a funkční ochrana vnějších hranic. Ale ne kvůli postoji k uprchlíkům se Polsko dostává do hledáčku evropských institucí.

Situace v Polsku znepokojuje Evropskou komisi kvůli přijetí takzvané malé novely mediálního zákona. Dění v Polsku bude tématem jejího jednání ve středu.

Příští týden se bude o Polsku mluvit také na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Znepokojení ze změn v zákoně o veřejnoprávních sdělovacích prostředcích vyjádřila i Evropská vysílací unie EBU.

Obočí nad novelou mediálního zákona zvedl také generální tajemník Rady Evropy. Agentura PAP zveřejnila zároveň návrh takzvané velké novely, která z rozhlasu a televize, dnes státem vlastněných akciových společností, udělá státní podniky.

Všem zaměstnancům mají automaticky skončit pracovní smlouvy a nové se budou podepisovat jen se souhlasem nového vedení dosazeného vládní stranou Právo a spravedlnost.

Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek | Foto: ČTK

Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski se neobává, že by ve světě nepřijali vysvětlení kroků, které polská vláda dělá.

„Opravujeme systém medií, který byl v posledních letech pokažený. Chceme, aby státní sdělovací prostředky, protože jen těch se nové zákony týkají, byly médii otevřenými pro celou šíři politické diskuse, která se v Polsku odehrává.“

„Musí to být tedy média profesionální, kde jsou zprávy oddělené od publicistiky a také musejí vést debaty s celým politickým spektrem. Je tam tedy zaručený politický pluralismus. Všechny výtky, které se objevují, jsou nepravdivé. Je tedy snadné je vyvrátit, když ukážeme příslušné dokumenty a změny, které chceme provést,“ dodal Waszczykowski.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se o osud médií v Polsku nebojí. Opozice se podle něj bude moci v polské společnosti dobře projevit.

„Já mám informaci, že můj bývalý protějšek se stal předsedou zahraničního výboru polského Sejmu, opozice obsadila i místo předsedy evropského výboru. Z mého pohledu, pokud to mohu posuzovat, dá poměrně vysoká funkce opozici prostor k vyjádření a já věřím tomu, že polská demokracie bude fungovat tak, že opoziční politici budou moci vyjadřovat své názory,“ vysvětlil Zaorálek.

„Myslím si, že Polsko, které má za sebou úspěšný vývoj posledních let, zvládne takovou věc, jako je změna vlády. Nemám celkem pochyb o tom, že v Polsku bude svoboda slova,“ doplnil.

Polsko se chce soustředit na dobré vztahy ve svém nejbližším okolí. „Náš význam bude větší, čím více integrovaný bude náš region,“ prohlásil polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. A připojil také jedno polské přísloví: „Přátele hledejme blízko a nepřátelé nevyhledávejme vůbec.“

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme