Polský novinář skončil kvůli článkům o diktatuře v Bělorusku za mřížemi

Kvůli článkům o diktátorském chování běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka skončil zpravodaj polského deníku Gazeta Wyborcza Andrzej Poczobut na tři měsíce ve vězení. Jeho případ však sledoval celý svět a zastal se ho i prezident Obama, soudce mu proto nakonec vyměřil tříletý podmíněný trest.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | Zdroj: Reuters

Andrzej Poczobut se stal v Polsku novinářem roku. Přesně před rokem se ale kvůli novinařině dostal za mříže. Za údajnou pomluvu prezidenta Lukašenka ho zatkla běloruská KGB.

„Z čeho jsem byl konkrétně obviněn, jsem se dozvěděl až později během soudního procesu,“ říká v běloruském Grodnu reportér listu Gazeta Wyborcza.

Přehrát

00:00 / 00:00

S novinářem Andrzejem Poczobutem vězněným za kritiku běloruského režimu se setkal zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

„Tehdy jsem zjistil, že jim jde o slovo diktátor. Napsal jsem také, že běloruské orgány zbily několik opozičních prezidentských kandidátů. A za to mě zatkli,“ dodává novinář.

Podobné zážitky má s běloruskou policí i šéf zahraniční redakce listu Gazeta Wyborcza Roman Imielski. „Jsem už zvyklý na to, že běloruské orgány zatýkají Andrzeje za jeho články docela často. Ale tentokrát to vypadalo velmi vážně. Určitě to pro mě byla nejtěžší situace v méi šéfovské kariéře,“ vzpomíná Imielski na zhruba rok staré události.

„Najednou zatkli v nedemokratickém státě mého člověka. Hrozil mu přísný trest a já neměl víza do Běloruska,“ popisuje Imielski.

„6. dubna 2011 mě přivezli právě sem, do tohoto starého vězení. A tři měsíce jsem strávil za touto velkou stěnou. Měl jsem pocit, že mě čeká zajímavá zkušenost, ze které napíšu velkou reportáž. Tím jsem se tehdy uklidňoval, abych to lépe snesl,“ přiznává před vězeňskou bránou ve městě Grodno.

Novinář kriticky píšící o běloruském režimu byl tedy ve vazbě a jeho rodina zůstala bez živitele. „První hodiny a dny byly trochu nervózní. Neustále jsem volal Andrzejově ženě, která byla sama doma s dvěma dětmi a ze začátku byla hodně vystrašená,“ přiznává Roman Imielski.

Přímo v Grodně jí pomáhal Svaz Poláků v Bělorusku, kterému předsedá Andželika Orechwová. „Lidé uspořádali finanční sbírku pro Andrzejovu rodinu. Jeho žena byla na mateřské a neměla žádný příjem. Během každého přelíčení jsme pak stáli u soudu a snažili se alespoň morálně Andrzeje podržet,“ říká Orechwová.

Přimluvil se i Obama

O zatčení novináře se velmi rychle dozvěděl skoro celý svět. Gazeta Wyborcza rozjela masivní kampaň. „Velmi rychle se nám podařilo zorganizovat mezinárodní akci na obranu Andrzeje. Pomohl nám Evropský parlament i kolegové ze světových deníků, kteří otiskli náš apel. A také prezident Obama,“ dodává Imielski.

Zatčení Andrzeje Poczobuta připomněl americký prezident během loňské návštěvy Polska. „O tom jsem se dozvěděl ve vězení, podařilo se mi chytnout polskou televizi. Bez obrazu, ale se zvukem. A uslyšel jsem o podpoře od Baracka Obamy. To mi dodalo hodně sil,“ vzpomíná Poczobut.

Běloruská žaloba pro něj za kritické články žádala tři roky vězení. Nakonec je dostal, ale s dvouletou podmínkou.

„Nesmím po dobu dvou let opustit Bělorusko a musím se každé pondělí hlásit na policii. Teoreticky bych nesměl ani psát do novin. Ale to bych popřel sám sebe,“ tvrdí Andrej Poczobut, který i nadále píše o poměrech v Bělorusku velmi kriticky a otevřeně.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme