Polský parlament se rozhodl restituovat

Polsko se odhodlalo k nápravě majetkových křivd spáchaných komunistickým režimem. V dolní komoře polského parlamentu Sejmu bylo totiž schváleno konečné znění takzvaného reprivatizačního zákona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle něj mají původní majitelé dostat zpět polovinu svého zkonfiskovaného majetku. Jak dodává náš varšavský zpravodaj Pavel Novák, Polsko je poslední postkomunistickou zemí, kde restituce zabaveného majetku zatím neproběhly.

Sejm sice schválil reprivatizační zákon, ale zdaleka není ještě jisté, jestli bude majetek vrácen. Prezident Alexandr Kwasniewski dal najevo, že hodlá zákon vetovat. Polští poslanci rozhodli, že stát bude vracet vždy jen polovinu zkonfiskovaného majetku, tu druhou si může od státu koupit. Sejm vyloučil z restitucí všechny cizince, tedy i občany České republiky, kteří měli před válkou polskou státní příslušnost. O svůj majetek tak nemohou požádat ani Poláci a polští Židé, kteří emigrovali a ztratili polské občanství. Pokud má Polsko dost peněz na soudní procesy v zahraničí, pak je to to nejlepší rozhodnutí, komentoval v této podobě schválený zákon šéf polské diplomacie Wladyslaw Bartoszewski.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme