Německo 0:2 Česko

Polský poslanec vykouří v Sejmu marihuanu, chce podpořit její legalizaci

Polský Sejm dnes provoní marihuana. Provokativně si chce jednu cigaretu zapálit Janusz Palikot, šéf jedné z opozičních stran. Chce tak netradičním způsobem prosadit změnu protidrogového zákona. Kouření marihuany je totiž v Polsku trestné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Janusz Palikot nabízí zejména mladým Polákům přelomový program. | Zdroj: Reuters

Janusz Palikot slibuje, že si ve své kanceláři v Sejmu zapálí jointa. Chce k tomu pozvat také zástupce organizace Svobodné konopí. Pravicová opozice varuje, že to nahlásí prokuratuře.

Cílem happeningu je především získání pozornosti. Palikotovo hnutí chce dnes totiž poslancům představit svůj návrh změny protidrogového zákona.

Nejdůležitějším bodem je zrušení trestu za držení i malého množství marihuany. Její legalizace byla také jedním z předvolebních slibů Palikota, známého politického provokatéra. Už v minulosti například přišel na tiskovou konferenci s prasečí hlavou nebo s vibrátorem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Držení i jediné cigarety marihuany je v Polsku trestné a hrozí za to tři roky vězení. Polská justice ale nemusí automaticky trestat každého, u koho policie najde i jediného jointa. I tak sedí právě kvůli marihuaně v polských vězeních zhruba 700 lidí.

Šance, že by Sejm zrušil trestnost držení marihuany, je ovšem minimální. Většina polských politiků je v této otázce velmi konzervativní.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme