Polský premiér Belka prý přislíbil spolupráci komunistické tajné policii

Svazky státní bezpečnosti na premiéra Marka Belku nejsou ode dneška tajné. Dostali k nim už i první novináři. A tak před budovou Institutu národní paměti, který spravuje archivy bývalých tajných služeb, bylo dnes velmi rušno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Belka

Marek Belka | Foto: Bartosz Bobkowski

V deset hodin se dveře Institutu otevřely a první tři novináři vešli do čítárny. Podle informací polského rozhlasu je ve spisu Marka Belky poznámka důstojníka tajné služby z roku 1987, podle které se současný premiér zavázal pomáhat polské rozvědce, ale pouze v zahraničí.

Sám Belka přiznává, že před odjezdem na stáž v Americe podepsal tzv. výjezdní deklaraci, což musel udělat každý, kdo chtěl tehdy studovat na západě. Podle spisu Belka za dobu svého pobytu ve Spojených státech vypracoval pro polskou tajnou službu dvě ekonomické srovnávací analýzy.

Opozice to považuje za dostatečný důvod k rezignaci. "Měl by podat demisi především kvůli obsahu svému spisu. To musí uznat každý, kdo viděl, co Belka podepsal. Zavázal se k plnění závazků, o kterých nesměl mluvit ani se svými nejbližšími," řekl šéf poslaneckého klubu strany Právo a spravednost Ludwik Dorn.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme