Polský premiér i prezident souhlasí s protiraketovou základnou

Polský premiér i prezident souhlasí s umístěním americké protiraketové základny v zemi. Oznámili to na dnešní tiskové konferenci. Jaroslaw a Lech Kaczynski otevřeně podpořili žádost Spojených států, přestože se proti tomu jasně vyslovilo Rusko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Interceptor | Foto: US Missile Defense

Washington oslovil asi před měsícem Polsko i Česko. Zatímco u nás by měl stát radar, v Polsku chtějí Američané umístit protiraketové střely.

Proti případnému americkému radaru v Česku se už konalo několik demonstrací, organizovaných iniciativou NE základnám. Naopak s americkými plány v Evropě souhlasí iniciativa nazvaná Pro základnu, jejíž petici už podepsalo několik tisíc lidí.

O umístění amerického radaru ve vojenském prostoru Jince na Příbramsku rozhodne český parlament za rok. Zatím je sněmovna rozdělená. Komunisté a sociální demokraté zařízení odmítají. Občanští a křesťanští demokraté podporují. Zelení podmiňují souhlas tím, že radar bude součástí obrany NATO. To by byl důležitý argument i pro ČSSD, která ale trvá na referendu.

Milan Kopp, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme